İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kartepe Teleferik Projesi

Kış ve doğa turizminin merkezi olarak kabul edilen Kartepe’nin tanıtılması, doğa turizminin desteklenmesi amacıyla Kartepe sınırları içerisinde toplam 9.4 km (1.Etap + 2.Etap) uzunluğunda Teleferik Projesi planlandı.

Ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesi ve turizm sektöründe çeşitliliğin sağlanarak faaliyetlerin artırılması amacıyla 50 Yıllık bir hayal olan “Kartepe Teleferik Projesinin” 1.Etap projesinin ihale süreci tamamlanmış olup 2018 yılı sonuna kadar faaliyete geçmiş olması hedeflenmektedir.

İlk etap olarak Derbent Turizm Bölgesinden başlayan 4.7 km uzunluğundaki Teleferik hattı Kuzu Yayla Tabiat Parkında son bulmaktadır. Proje kapsamında 6 adet direk, 2 adet istasyon binası (Kalkış: Hikmetiye İstasyonu- Varış: Kuzuyayla İstasyonu) bulunmaktadır. Proje kapsamında Derbent Turizm Bölgesinde ve Kuzuyayla’da bulunan istasyonlar içerisinde restoranlar, kafeler ve alışveriş yerleri tasarlanmıştır.

İkinci Etap olarak ise Seka Kampından başlayarak Sapanca Gölü üzerinden uzanan Teleferik Hattı Derbent Turizm Bölgesinde son bulmaktadır (4.7 km).

Kartepe Teleferik Projesi ile;

  1. Kartepe’nin Doğa temelli turizminin planlı olarak gelişiminin sağlanması,
  2. Sürdürülebilir turizm ilkesini içeren bir planlama yaklaşımının ortaya konması,
  3. Kartepe’de “markalaşan turizm yerleşmelerinin ve tesislerin planlanması”,
  4. Zengin kültürel ve doğal değerlere sahip Kartepe İlçemizin markalaştırılarak, turistler için bir çekim noktası haline getirilmesi,
  5. Kartepe’nin Turizm sektöründe altyapı, çevre, ulaşım, konaklama, kültür alanında kalite kriterlerine uygun hizmet sunan, belirli bir kalitede çevreye ve örgütlenmeye sahip turizm yerleşim alanlarının gelişimini öngören bir yer olması sağlanacaktır.
Reklamlar

İlk yorum yapan siz olun

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan marmarabasin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.