20.2 C
İstanbul
18 Haziran 2021

Akın Ekici kimdir?

Diğer Haberler

Lara Kamhi Kimdir?

Ercan Başnuh Kimdir?

1967 yılında Kayseri’de doğan Akın Ekici, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yine yüksel lisans eğitimini tamamladı. 1992-2009 yılları arasında Bankacılık sektöründe Avukat, Hukuk Müşaviri ve Hukuk Baş Müşaviri olarak görev yaptı. 2009 yılından bu yana serbest avukat olarak çalışmaktadır. Ortaokul ve lise yıllarında resme olan yeteneğini fark eden ressam / öğretmenlerden özel resim dersleri aldı. Bergama ve İzmir’de düzenlenen çeşitli resim yarışmalarında dereceler aldı. 2009 yılında, Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’ne katıldı. Burada Ressam Resul Aytemür ile birlikte önce figüratif çalışmalar yaptı, zaman içerisinde soyutlamalar ve soyut resim alanına yöneldi. Devrim Erbil Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı’ndaki çalışmaları sırasında Ressam Prof. Devrim Erbil’in öneri ve değerlendirmeleri doğrultusunda sanatını geliştirdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde Prof. Dr. Kemal İskender’den Resim Okuma ve Modern Üslup Tarihi dersleri aldı. Kendine özgü olarak geliştirdiği spatula tekniği ile çok katmanlı ve çok renkli kalın boya kullanımına dayalı, hareket ve dinamizmi yansıtan soyut ve soyutlama tarzında eserler üretmektedir.

Yurtiçi ve yurtdışında pek çok grup ve karma sergide ve sanat fuarlarında yer alan sanatçı bugüne kadar İstanbul, İzmir, Ankara, Ulanbatur / Moğalistan, Tiflis Gürcistan ve New Jersey, ABD ’de olmak üzere sekiz kişisel sergi gerçekleştirmiştir. Sanatçı 2019 Haziran’da Türkiye Cumhuriyeti ile Moğolistan arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yıldönümü münasebetiyle, Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Ulan Batur Büyükelçiliği’nin himayeleriyle Yolcudan Yolcuya Hikâyeler” Sergisini Ulan Batur Mongolian National Modern Art Gallery’de, yine aynı sergiyi 2019 Kasım’da ise Tiflis’de Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçiliği’nin himayeleriyle Tiflis Silk Factory Art Gallery’de gerçekleştirmiştir. Özel koleksiyonlarda, Moğolistan Milli Modern Sanatlar Galerisi Daimi Sergi Koleksiyonu’nda, Dış İşleri Bakanlığı Ulan Batur/Moğolistan Büyükelçiliği ve Tiflis/Gürcistan Büyükelçiliği koleksiyonlarında ve Portakalçiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi Müzesi’nde eserleri bulunmaktadır. Dünyaca ünlü ressamların eserlerinin bulunduğu Moğolistan Milli Modern Sanatlar Galerisi Daimi Sergi Koleksiyonu’na eseri kabul edilen ilk Türk ressam olmuştur.

- REKLAM -

Son Haberler

Çini ve ipekle adım adım UNESCO’ya

BURSA – UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 2021 dönemi için Türkiye’den gönderilecek iki dosyadan birini Bursa olarak...