İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ege Deniz Kimdir?

Ege Deniz Kimdir?

Türkiye’nin en başarılı Zihinsel Engelli Bayan Sporcusu Ege Deniz, 1995 yılında dünyaya geldi. Ege, otizmli olarak normal sporcularla okuyan ilk zihinsel engelli kişidir ve şu anda 10. sınıf öğrencisidir. Ege Deniz, aynı zamanda atletizm sporcusudur. Eylül 2013’te başladığı atletizm hayatında normal sporcularla yarışabilir lisansı ile dünyada bir ilke sahiptir.
Ege Deniz’in bu zaman kadar kazandığı başarılar şu şekilde:

İnas Avrupa Atletizm Şampiyonası (12-15 Haziran 2014) 5 bin metre üçüncüsü (Bronz Madalya)

İnas Avrupa Yüzme Şampiyonu (2012)

İnas Dünya Yüzme Şampiyonası Dünya beşincisi (2013)

Biatlon (Yüzme – Atletizm) Normal Sporcular Türkiye Şampiyonu

Biatlon (Yüzme-Atletizm) Türkiye Şampiyonası’nda Normal Sporcular arasında yüzme Türkiye üçüncüsü ve atletizm 3 bin metre şampiyonu. Normal sporculara atletizmde fark atarak potansiyelini göstermiştir.
27 Ekim 2013 tarihinde Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği 5. Cumhuriyet Koşusu’nda 10 kilometre yarışında bir engeli daha yıkarak normal sporcularda yarışı yedinci, kendi kategorisini (Zihinsel Engelliler) birincilik ile kazandı.
Otistik Ege Deniz, 3 Kasım 2013 tarihinde N11.com tarafından düzenlenen 11 kilometrelik yarışta, normal bayanlar 18-30 yaş kategorisinde zirveyi elde etti.
3-4 Mayıs 2014 tarihlerinde Adana’da düzenlenen Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Atletizm Şampiyonası’nda 5 bin metrede şampiyon olmuştur.
12-15 Haziran 2014 tarihlerinde Hollanda’da (Bergen op Zoom) düzenlenen INASFİD Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 5 bin metrede Avrupa üçüncüsü olmasının yanında 3 bin metrede de Avrupa altıncısı olmuştur.

Reklamlar

İlk yorum yapan siz olun

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan marmarabasin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.