• DOLAR
  5,7004
  %0,01
 • EURO
  6,3063
  %-0,02
 • ALTIN
  268,52
  %0,02
 • BIST
  106.805
  %0,02
İlyas Demirci Kimdir?

İlyas Demirci Kimdir?

İlyas Demirci Kimdir? 1962 yılında Artvin Murgul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Murgul’da tamamladı. Nurol İnşaat Firması yükleninimdeki Murgul Bakır İşletmeleri Asit Fabrikası İnşaatında işçi olarak çalışırken Fono Muhasebe okudu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Lisans bölümünde okudu. 1984-1988 yıllarında Mühendislik Fakültesinde İnşaat Mühendisliği eğitimi aldı. 1989 yılında KTÜ Fen Bilimleri Enstitüsünde […]

Booking.com

İlyas Demirci Kimdir?

1962 yılında Artvin Murgul’da doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Murgul’da tamamladı.

Nurol İnşaat Firması yükleninimdeki Murgul Bakır İşletmeleri Asit Fabrikası İnşaatında işçi olarak çalışırken Fono Muhasebe okudu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Lisans bölümünde okudu.

1984-1988 yıllarında Mühendislik Fakültesinde İnşaat Mühendisliği eğitimi aldı.

1989 yılında KTÜ Fen Bilimleri Enstitüsünde Yüksek Lisans öncesi İngilizce hazırlık eğitimi aldı ve 1994 yılında Gazi Üniversite Doktora Özel Öğrencisi olarak Nehir Hidrolojisi ve Açık Kanal Hidroliği alanlarında ihtisas gördü.

Azerbaycan Milli Bilimler Üniversitesinden doktora unvanı aldı. Kazakistan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi ile Kırgızistan Mühendislik ve Ulaştırma Üniversitelerinde Fahri Profesör olarak özel dersler vermektedir.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği kurucu başkanı ve Genel Sekreteri olarak görev yaptı.

Türk Kültürünün tanınmasına yönelik hizmetlerinden ötürü “Kırgızistan Devlet Şeref Madalyası” aldı.

2019 yılı Temmuz ayında Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce tarafından 26.02.2020 tarihine kadar ADASU Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.

10.07.2019 tarihi itibari ile Genel Sekreter Yardımcısı olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesine atandı. Aynı zamanda 23.07.2019 tarihi itibariyle SASKİ Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

İlyas Demirci evli ve 4 çocuk babasıdır.

İŞ TECRÜBELERİ
1989 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde sırasılya Teknik Araştırma ve Kalite Kontrol Mühendisliği, Baraj Proje Mühendisliği, Baraj Tatbikat Mühendisliğinin ardından DSİ Barajlar Dairesinde Deriner Barajı ve HES Projesi Şube Müdürlüğü yaptı. Refah-Yol Hükümeti Döneminde Başbakan Teknik Başdanışmanı olarak DSİ Çoruh Projeleri Bölge Müdürlüğünün kuruluşunda görev aldı. 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi Artvin Milletvekili Adayı olarak siyaset yaptı. Daha sonra Ankara Büyükşehir ASKİ Genel Müdürlüğünde 1. Bölge İşletme Müdürlüğü ve Su Kanal Dairesi Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. ASKİ’de görev yaptığı yıllarda Barajlar ve Ana İsale Hatları Dairesi Başkanlığının kuruluş çalışmalarını yürüttü. 2006 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünde Şehircilik Uzmanı olarak görevlendirildi. Uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin Genel Sekreterliğini yürütmektedir. 10.07.2019 tarihi itibari ile Genel Sekreter Yardımcısı olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesine atandı. Aynı zamanda 23.07.2019 tarihi itibariyle SASKİ Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.
YAYINLARI
Baraj Mühendisliğinde Ekonomi Emniyet Estetik, Silindirle Sıkıştırılmış Beton Barajlar, Betonun Mekanik Davranışı, Betonun Yapım Döküm ve Bakım Kuralları, İspanyada RCC Barajlar, Barajlar Şehri Artvin adlı eserleri bulunmaktadır Ayrıca, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği yayını olarak; İpekyolu Medeniyetleri Teknik Bülteni, Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Abideleri, Karahanlılar Dönemi Türkistan Şehircilği, Türkistan Tasvirleri, Dünden Bugüne Selçuklu Evleri, Osmanlı Padişahları gibi kitapları da bulunmaktadır.
ALDIĞI ÖDÜLLER
Kazakistan Cumhurbaşkanı tarafından Kazakistan Devlet Nişanı‘na, Kırgızistan Devlet Başkanlığı tarafından Kırgızistan Övünç Madalyası‘na, TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı tarafından Türk Dünyası Üstün Hizmet Ödülü‘ne, Balkan Aydınlar Birliği tarafından Balkan Türk Kültürü Onur Ödülü‘ne, TÜRKSAV Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Birliği tarafından Türk Dünyasına Hizmet Ödülü‘ne, ve TASAM tarafından Kamu Diplomasisi Kızıl Elma Özel Ödülü‘ne layık görülmüştür.

Booking.com
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Booking.com