SON DAKİKA

Mehmet Nuri Kolaylı Kimdir?

Bu biyografi 23 Temmuz 2019 - 12:28 'de eklendi ve 628 kez görüntülendi.

Mehmet Nuri Kolaylı Kimdir?

1958 yılında Bursa’da doğan Mehmet Nuri Kolaylı, gazeteciliğe ilk adımını 1975 yılında Bursa Hakimiyet’le attı. Teknik servisin pikaj-montaj bölümünde göreve başladıktan sonra sayfa sekreterliğine (mizanpaj) geçen Kolaylı, bu dalda birçok ödül aldı.

Hakimiyet Gazetesi’nin Gençoğlu ailesi tarafından alınması üzerine bu gazeteye geçerek sayfa sekreterliği görevini sürdüren Kolaylı, kısa zamanda teknik müdürlük ve sayfa sekreterliği şefliğini üstlendi.

1987’de askerlik görevini tamamladı ve Celal Sönmez tarafından satın alınan Bursa Hakimiyet Gazetesi’nde mizanpaj sorumlusu olarak göreve başladı. 1990’da aynı grubun akşam gazetesi çıkarma kararının ardından “Ekspres Gazetesi”nin kuruluşunda yazı işleri müdürü olarak görev aldı.
Yaklaşık 2 yıl süreyle bu görevi sürdürdü. Ekspres’in kapatılması üzerine Bursa Hakimiyet Gazetesi’ne yazı işleri müdürü olarak geçti. 1993’de ise genel yayın müdürü oldu. 1995’te kuruluşu gerçekleşen AS TV’de de genel yayın yönetmeni olarak görev aldı. 1996’da bu görevlerinden ayrılarak Cavit Çağlar’a ait Olay Medya Grubu’nda reklam ve dış ilişkiler koordinatörü olarak göreve başladı.

1997’de bu görevinden ayrılarak Tahsin Ardıç’ın sahibi olduğu haftalık ekonomi gazetesi Ekohaber’de yazmaya başlamasının yanı sıra Sütaş’ın basın danışmanlığını da üstlendi.

Ocak 2000’de yeniden Bursa Hakimiyet Gazetesi’nin başına geçen Kolaylı, 2002’de Kent Gazetesi’ni yayın yaşamına kazandırdı ve Bursa Haber Ajansı’nı faaliyete geçirdi. 1995’te AS TV ve Radyo S’in de kendisine bağlanmasıyla Medya S Grup Başkanı oldu.

2008’de Kolaylı Yayıncılık şirketini kurarak, gundem16.com internet sitesini ve aylık Gündem16 Dergisi’ni yayın hayatına soktu. 2010’da Cüneyt Dizdar’ın sahibi olduğu Dibay Medya’nın başına Medya Grup Başkanı olarak geçti. Dibay Medya, Haber Gazetesi’nin (Kolaylı halen Haber Gazetesi Tüzelkişi Temsilcisi görevini sürdürüyor) yanı sıra Hayat Gazetesi, Gazete Avrupa, Hight Life Dergisi, Gundem16 Dergisi, Radyo Vizyon ve internet sitelerini bünyesinde barındırıyordu.

Kolaylı, 2011 başından itibaren ise Olay TV Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. Bu görevini yaklaşık bir yıl sürdürdü.

Kolaylı, Mayıs 2015’te Turkticaret.net’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yanıklar’la bursa.com internet haber portalını kurdu ve kısa sürede Türkiye’nin en çok okunan yerel sitelerinden biri haline getirdi. Sosyal sorumluluk çerçevesinde Bursa.com olarak Wiki Bursa ve Bursa Guide projelerini hayata geçirdi.

Mesleki sorunların çözümünde örgütlenmenin önemine inanan Kolaylı, 1985’te İbrahim İşsevenler’in başkanlığını üstlendiği Bursa Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulunda yer aldı. 1994’te Tahsin Ardıç’ın başkanlığındaki yönetim kurulunda başkan yardımcısı oldu. 1995’te başkan olarak seçildiği BGC’de halen bu görevini sürdürüyor. Kolaylı bu süreçte Bursa basını için tarihi bir proje olan Basın Kültür Sarayı’nın yapımına öncülük etti. Basın kültür Sarayı bünyesinde; Basın Tarihi Müzesi, Akkılıç Kütüphanesi, Uğur Mumcu Etkinlik Salonu, sergi alanları, BGC yönetim merkezi ve lokali ile alışveriş merkezi bulunuyor.

Kolaylı aynı dönemde, kooperatif olarak kurulan Basın Sitesi’nin inşaatının tamamlanmasını sağladı. 2014 yılında da Bursa’daki medya çalışanlarının ev sahibi olmaları amacıyla, TOKİ ile protokol imzalayarak 452 konutluk Yunuseli BGC Evleri projesinin hayata sokulmasını sağladı.

1997’de kuruluşu Bursa’da açıklanan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nda kurucu başkan yardımcısı olarak görev aldı ve 2009 yılına kadar genel başkan yardımcılığı görevini sürdürdü.

Kolaylı 2013 yılında Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı’na, 2014 yılında da 91 basın meslek örgütünün üye olduğu Türkiye’nin en üst çatı örgütü olan Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanlığı’na oybirliği ile seçildi. Örgüt daha sonra “Türkiye” adını alarak Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu oldu.

Nuri Kolaylı, 2011, 2013 ve 2015 yıllarında yapılan Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği seçiminde, kurumun genel kurul delegeliğine; 2015 yılında genel kurul üyeleri arasında yapılan seçimle de Basın İlan Kurumu Denetçiliği’ne seçildi.

25 Ağustos 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Basın Kartları Yönetmeliği’ne göre Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi olarak Basın Kartları Komisyonu’nda üye olarak temsil etme hakkını elde etti.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinde de yer alan Kolaylı, 2005 yılından bu yana da Bursa Araştırmaları Vakfı’nın başkanlığını yürütüyor. Ayrıca Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın meslek grubunda 2 dönem Meclis üyeliği yaptı.

İlköğretimini Atatürk İlkokulu’nda, ortaokulu Bursa Erkek Lisesi’nde, liseyi Bursa Ticaret Lisesi’nde tamamlayan Nuri Kolaylı, BİTİA ile başladığı yükseköğrenimini Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olarak noktaladı.
Sürekli Basın Kartı sahibi olan Kolaylı, evli ve bir kız çocuğu babası.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özcan Özen Kimdir?

Özcan Özen Kimdir? 1964 Yılında Sakarya’nın Sapanca İlçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sapanca’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun oldu. 1981-1988 Yılları arasında Sakarya Belediyesi muhasebe bölümünde çalıştı. 1988-1990 Yılları arasında, askerlik görevini yedek subay olarak tamamladı. Sakarya Amatör Liglerinde 15 yıl futbol oynadı. Sapanca Spor’da bir dönem yöneticilik görevinde bulundu. Siyasi hayatına Refah Partisi Gençlik Kolları’nda başladı. Ardından sırasıyla Refah Partisi Yönetim Kurulu Üyeliği, İlçe Başkanlığı, 1999-2004 yılları arasında Fazilet Partisi Belediye Meclis Üyeliği, 2009-2014 yılları arasında AK Parti’den İl Genel Meclis Üyeliği, 2014 yılından bu güne kadar ise Sapanca Belediye M…

İsmail Gündoğdu kimdir?

İsmail Gündoğdu kimdir? 1977 yılında Ferizli’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ferizli’de tamamladı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ardından Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Bilimleri Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı. 2004 yılında AB hibe fonunda proje lideri olarak görev yaptı. 2005 yılında Ferizli Belediyesi’nde Fen İşleri Sorumlusu olarak görev yaptı. 2006 Nisan ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı bünyesindeki Çevre Koruma Müdürlüğünde kontrol mühendisi olarak göreve başladı. 2008 yılında Hollanda Deniz Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği İllegal Deşarj Eğitim programını tamamla…

Muammer Keskin Kimdir?

Muammer Keskin Kimdir? 1954 yılında Ardahan'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini yine Ardahan'da tamamladı. Üniversite eğitimi için İstanbul'a gelerek Atatürk Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümü'nden mezun oldu. Askerlik görevinin ardından 3 yıl öğretmenlik yaptı. Belediyecilik deneyimini İstanbul Belediyesi'nde çalışarak kazandı. Fahri Atabay'ın Belediye Başkanlığı döneminde, 1972 yılında Fen İşleri Müdürlüğü'nde göreve başladı. Ardından 1974-1978 yılları arasında, efsanevi İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan'la birlikte, çalışmalarını İstanbul Yakası Asfalt Şubesi'nde sürdürdü. Sonraki iki yılda ise, diğer bir başka efsanevi CHP'li Belediye Başkanı Aytekin Kotil'e bağlı olarak Şişli Şube Müdürü sıfatıyla hizmet verdi. …

Naim Erol Özgüner kimdir?

Naim Erol Özgüner kimdir? 1971 İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezuniyetinden sonra aynı bölüm de yüksek lisans ve doktora çalışmasını tamamlayarak Doktor unvanı almaya hak kazandı. Sonrasında Bilgi Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans(MBA) eğitimini tamamladı. 4 yıl Kocaeli Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde asistanlık ve Üniversite Dış İlişkiler Müdürlüğü görevlerini yürüttükten sonra, 2000 yılında Turkcell İletişim Hizmetleri Şirketi’nde GSM Hücre Planlama Mühendisi olarak göreve başladı. Turkcell Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna, Gürcistan ve Belarus’taki GSM şebekelerinin tüm elektronik ve IT sistem altyapılarının kurulması ve yönetilmesi p…

Tülün İnal kimdir?

Tülün İnal kimdir? 1962 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 1978 yılında Levent Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliğine girerek 1982 yılında mezun oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 1 Temmuz 1983 tarihinde işbaşı yapan İnal, 1985-1992 arasında, Harita İmar Uygulama Şefi, Harita Müdür Yardımcısı ve Harita Müdürü olarak hizmet verdi. 1992-2000 arasında ise Şehir Planlama (Nazım Plan) Müdürlüğü’nde 1/50000 ölçekli plan ve İstanbul Ulaşım Master Planlarının yapımında görev aldı. 2001-2017 arası Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nde Harita Şefliği yapan İnal’ın, 2017-2019 arasındaki görevi de Y…

Buse Kayacan Kimdir?

Buse Kayacan Kimdir? 1992 yılında doğdu. Voleybola 9 yaşında Yeşilyurt altyapısında başladı, daha sonra Eczacıbaşı genç takımında forma giyen Buse Kayacan, Karşıyaka ile 2010-11 sezonunda ilk profesyonel yılını geçirdi. 2011'de Eczacıbaşı takımına dönen Buse burada üç sezon geçirdikten sonra sırasıyla Nilüfer Belediye, Bursa BBSK ve Çanakkale Belediye formaları giydi. 2012'de Türkiye Şampiyonluğu ve Türkiye Kupası kazanan Buse Kayacan, 2011 ve 2012'de de Türkiye Süper Kupası kazandı. 2012'den beri milli takım forması da giyen milli libero 2015'te Avrupa Voleybol Ligi'nde finale çıkan kadronun bir parçası oldu. Buse Kayacan 2019 yılında Nilüfer Belediyesporla 1 yıllık sözleşmeye imza attı.…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ