0.6 C
İstanbul

Prof. Dr. Melih Bulu Kimdir?

- REKLAM -

Melih Bulu, lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerini ise Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme alanında tamamladı.

Prof. Dr. Bulu, FNSS’te son ürün kontrolü, TUSAŞ’da CASA ve ATAK Helikopter programlarında çalıştı. P&G’de hijyen, verimlilik ve maliyet tasarrufu başta olma üzere özel projelerde görev aldı. Benzeri şekilde çalışma hayatında gerek profesyonel gerekse girişimci olarak bir çok üretim ve servis sektöründeki firmada strateji ve yönetim konularında danışmanlıklar yaptı.

Prof. Dr. Bulu, İstinye, Şehir, İstanbul Ticaret, İstanbul Kültür ve Yeditepe Üniversitelerinde strateji ve yönetim konularında dersler verdi. Özellikle uzmanlık alanı olan şehirlerin, bölgelerin ve sektörlerin rekabetçiliği konusunda prestijli yayınevlerinde kitapları basıldı; dünyanın önde gelen dergilerinde makaleleri yayınlandı; editörlükler yaptı, alanındaki prestijli konferanslara davetli konuşmacı olarak katıldı; konferans başkanlıkları yaptı.

Prof. Dr. Bulu 2009’da başlayan tam zamanlı akademik kariyeri boyunca bölüm başkanlığı, dekanlık, MBA koordinatörlüğü, uluslararası işbirliği koordinatörlüğü görevleri sonrasında 2016-2019 döneminde İstinye Üniversitesi’nin kurucu rektörlüğü görevini üstlendi. 2020 başında Haliç Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Melih Bulu eğitim dilinin İngilizceye dönüştürülmesi, Araştırma Üniversitesi hedefinin öncelenmesi konularına ağırlık vererek uluslararası endeksli yayın sayısının bir sene içerisinde %100’e yakın oranda artmasına ve Haliç Üniversitesi’nin dünyanın ilk 600 Üniversitesi arasına girmesine liderlik yaptı.

Prof. Dr. Melih Bulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Ocak 2021 tarihli kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine getirildi, 15 Temmuz 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevden alındı.

- REKLAM -spot_img

Araç Kiralama - Arayın, Karşılaştırın ve Tasarruf Edin

Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler