İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AB Projesi Çalıştayı SAÜ’de Açılış Toplantısıyla Başladı

Sakarya Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen Türkiye Ulusal Ajansı tarafından fonlanan Erasmus+ Yükseköğretim Programı 2020 Yılı Ana Eylem 2-Stratejik Ortaklıklar Projeleri kapsamında “Sınırların Ötesinde: Okullarda Yaratıcılık Yoluyla Girişimciliğin Geliştirilmesi” adlı projenin Türkiye ayağı başladı. Bir hafta sürecek programın açılışını proje koordinatörü SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Titrek ve SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç yaptı.

Prof. Dr. Osman Titrek, projeye ilişkin olarak, “Bir haftalık yoğun bir programımız olacak, 2023’te tamamlanacak olan projemiz neticesinde 21’inci yüzyılın gerekliliklerine göre üniversite ve lise öğrencilerinin yaratıcılık ve girişimcilik becerilerinin önündeki engelleri belirleyecek ve bunları aşmanın yollarını bulacağız” dedi.

Proje neticesinde pek çok çalışmanın ortaya konacağını söyleyen Prof. Dr. Titrek, “Girişimcilik hakkında çevrim içi kurslar ve filmler hazırlamayı amaçlıyoruz. 2022 konferansını da kitaplaştıracağız ve bir müfredat geliştireceğiz. Tüm çalışmalarımız e-kitap olarak hazırlanıp araştırmacılara sunulacaktır” ifadelerini kullandı.

Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç yaptığı açılış konuşmasında, “Bildiğiniz gibi eğitim çok dinamik bir süreçtir. Her gün yeni bir öğrenme metodu ortaya çıkıyor. Umarım ki bu programla birlikte yeni bir metot üretilir. Üniversitemizde yeni uygulamalar yapıyoruz. Örneğin, ‘Öğrenci Ar-Ge Uyumu’ uygulamasında öğrenciler ikinci sınıfı başarılı biçimde tamamladıktan sonra akademik ya da sektörel ARGE uygulamalarından birini tercih ediyor ve Ar-Ge uyumu yüksek mezunlar veriyoruz” diye konuştu.

Projeyle yenilikçilik ve girişimciliğin temelleri sunularak derslerde girişimcilik eğitiminde aktif öğrenme yöntemlerinin anlaşılması ve öğrencilerin girişimciliğini teşvik etmek için kişisel beceriler, değerler ve kişisel nitelikler oluşturmak hedefleniyor.

Orijinal ismi “Beyond The Limits: Developing Entrepreneurship via Creativity in Schools” olan projeyi Türkiye, İngiltere, İspanya, İtalya, Portekiz, Letonya, Romanya olmak üzere 7 farklı ülkeden üniversite ve kuruluşun yer aldığı bir konsorsiyum tarafından yürütülüyor.