İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beyaz Kalpler’de bilgi yarışması

Kocaeli Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi öğrencileri arasında ‘’genel kültür’’ konulu bilgi yarışması düzenlendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi öğrencileri arasında ‘’genel kültür’’ konulu bilgi yarışması düzenlendi. Bu yıl 2.’si düzenlenen Beyaz Kalpler Kitap Kulübü tarafından organize edilen “2. Geleneksel Bilgi Yarışması” oldukça çekişmeli geçti.

GENEL KÜLTÜR YARIŞMASI
Beyaz Kalpler’de yapılan bilgi yarışmasına merkezde eğitim ve gelişim faaliyetlerine katılan öğrenciler, eğitmenler ve misafirler katıldı. Beyaz Kalpler Kitap Kulübü’nün jüri olarak da yer aldığı ve yönettiği bilgi yarışmasına 3’er kişilik 5 grup katıldı. Yarışmanın 20 soruluk ilk bölümünde B ve E grupları 20 soruya 20 doğru cevap vererek başarılı ve takdire değer bir yarışma çıkardılar. Bu sonuçla 1. belirlenemeyince ilave 5 eleme sorusu final bölümünde gruplara soruldu ve B grubu bu bölümde de tam puan alarak yarışmanın tartışmasız galibi oldu. Genel kültür yarışması sonucunda birinci olan grup öğrencilerine teşvik amaçlı hediyeler verildi.

ÖĞRENCİLER KOKTEYL HAZIRLADI
Genel kültür konulu bilgi yarışmasında öğrencilere, ‘’Bilardo sporunu gençlerimize sevdiren Dünya ve Avrupa şampiyonu sporcumuz kimdir?, Çok partili rejime hangi tarihte geçildi?, Avrupa şampiyonu ilk Türk boksör kimdir?, En genç bilim adamı unvanını elinde bulunduran bilim adamı kimdir?, Mimar Sinan’ın ustalık eseri hangisidir?, Kök hücre çalışmaları nedir?, Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav)’in çocukları kimlerdir?, İlk vahiy ve Hicret olayı’’ gibi konularda bilgilendirme amaçlı sorular yöneltildi. Bilgi yarışması sonunda Beyaz Kalpler aşçılık bölümü öğrencileri tarafından programa katılan misafirlere hazırlanan kokteyl, servis elemanlığı öğrencileri tarafından yarışmaya katılan öğrencilere ve etkinliğe katılanlara ikram edildi.

BEYAZ KALPLER NEDİR?
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’nde eğitim alacak 12-18 yaş arasındaki sosyal risk grubunda bulunan çocuklar, uzman personel tarafından saha çalışması yapılarak bulunuyor. Bir aylık inceleme süresince psikolog ve sosyologlar tarafından çocukların aileleri ve sosyal çevreleri ile görüşmeler gerçekleştiriliyor. Bir yıl süre ile merkezden eğitim alabilen gençlerin toplum içerisinde daha etkin ve faydalı hale gelebilmeleri amaçlanıyor. Beyaz Kalpler’de öğrenciler drama, aşçı yardımcılığı, servis elemanlığı, değerler eğitimi, cam boncuk, ritim, spor gibi birçok alanda boş zamanlarını değerlendirerek, hem öğreniyor, hem de kaliteli ve keyifli zaman geçiriyor.