SON DAKİKA

Doç. Dr. Ergören bilimsel çalışması ile birinci oldu

Bu haber 12 Nisan 2019 - 11:48 'de eklendi ve 218 kez görüntülendi.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIBBİ GENETİK VE NÖROLOJİ ANABİLİM DALLARININ EV SAHİPLİĞİNDE 300’ YAKIN KATILIMCI İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN SEMPOZYUMDA, DOÇ. DR. MAHMUT ÇERKEZ ERGÖREN EN İYİ SÖZLÜ SUNUM ÖDÜLÜ KAZANDI.

Doç. Dr. Mahmut Çerkez Ergören’in nörolojik hastalıklarda genler üzerine yaptığı bilimsel çalışma, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik ve Nöroloji Anabilim Dallarının ev sahipliğinde Adana’da düzenlenen sempozyumda birincilik ödülü aldı.

5. Adana Genetik Günleri Nörogenetik Sempozyumu, 300’e yakın katılımcı ile gerçekleştirildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik ve Nöroloji Anabilim Dallarının ev sahipliğinde yapılan sempozyumda, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) araştırmacısı Doç. Dr. Mahmut Çerkez Ergören “Nörolojik Hastalıklarla İlişkili Sendromlarda Klinik Fenotipi Değiştiren Arka Plandaki Genetik Nadir Varyantlar” isimli bilimsel çalışması ile sunum birincilik ödülü aldı. Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri, Erciyes Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi ile birlikte yürütülen çalışmada nörolojik hastalık etkeni olabilecek olası patojenik yeni gen ve nadir gen varyantlar üzerinde çalışıldı.

“Güncel genom düzenleme yöntemi kullanılmaya başlandı”

Doç. Dr. Mahmut Çerkez Ergören, hem yurt dışındaki proje ortakları hem de Yakın Doğu Üniversitesi Nöroloji ve Pediatri Anabilim Dallarıyla iş birliği içinde yürütülen nörolojik hastalık etkeni olabilecek olası patojenik yeni gen ve nadir gen varyantlarında özellikle güncel genom düzenleme yönteminin kullanılmaya başlandığını söyledi. Ayrıca Ergören, bozuklukların moleküler patogenezinin anlaşılması için çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.