İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rektör Ak: Üniversitemiz; Girişimciliği, Dinamizmi, Yenilikler Peşinde Koşmayı Öne Almaktadır

İşletme İktisadı Enstitüsü Proje Kapanış Toplantısı 12 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda yapıldı. Açılış konuşmalarını, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İşletme Fakültesi’nden Prof. Dr. Yakup Selvi ve İşletme Fakültesi’nden Prof. Dr. Aslı Türel yaptı.

Prof. Dr. Yakup Selvi, toplantının konusu ve akışı hakkında bilgi verdi. Projede söz konusu olan platformun tanıtımı ve meslek mensupları açısından katkılarının neler olacağının tartışılacağını söyledi.

Üniversitemiz; Girişimciliği, Dinamizmi, Yenilikler Peşinde Koşmayı Öne Almaktadır

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasında, İÜ Koordinatörlüğünde yürütülen “Z Kuşağı İçin Dijital Öğrenme Platformu: Uluslararası Finansal Raporlama Standartları İçin Pasaport” başlıklı projenin Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından fonlanmaya hak kazanan projelerden birisi olduğunu ifade etti. “Bu proje ile dünya çapında 166 ülkede kamu yararını ilgilendiren işletmeler için zorunlu olan Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’nın Z Kuşağına öğretilmesi hedefine yönelik olarak bir dijital platform oluşturuldu” diyen Prof. Dr. Ak, proje kapsamında eğitim materyallerinin ve eğitim videolarının İngilizce olarak hazırlandığını, projede yer alan üniversitelerin bunları kendi dillerine çevirmesiyle oluşturulan içeriklerin dijital eğitim platformunda sunulduğunu belirtti.

“Üniversitemiz; girişimciliği, dinamizmi, yenilikler peşinde koşmayı, inovatif ilerleyişi öne almaktadır” diyen Prof. Dr. Ak, “Bunları yaparken bizim kimliğimizi var eden uzun yıllara sahip geçmişimizi bir kenara bırakarak değil, oradan aldığımız güçle oradaki sorumluluklarımızı da hatırlayarak geleceğe yönelik yükümlülüklerimizin bilincinde olarak da bu çalışmaları sürdürüyoruz” şeklinde konuştu. Ardından bu projenin bir kapanış olmadığını aslında yeni projelerin, yeni yayınların, yeni uluslararası etkinliklerin habercisi ve başlatıcısı olduğunu dile getirdi.
Konuşmasının ardından Prof. Dr. Ak’a Prof. Dr. Selvi tarafından plaket takdim edildi.

Büyük Katkı Sağlayacak Bir Fırsat

Projeyi tanıtarak konuşmasına başlayan Prof. Dr. Aslı Türel, Z Kuşağı öğrencilerinin yükseköğretim kurumlarında bulunma zamanlaması ve Covid19 pandemi süreci dolayısıyla tüm dünyada dijital eğitime geçiş gerekliliğini tesadüf olarak görmediklerini dile getirdi ve proje için “Z Kuşağı için öğrenme sürecine büyük katkı sağlayacak bir fırsat olduğunu düşündük” dedi.

Prof. Dr. Türel, PASSFR isimli platformun temel amacının, Z Kuşağı öğrencilerinin özelliklerini dikkate alarak yükseköğretim kurumlarında IFRS eğitimi için dijital materyal hazırlamak olduğunu dile getirdi.

Verilen aranın ardından ACCA Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz, “EdTech Muhasebe ve Finans Mesleğinde Eğitim Teknolojileri”; İSMMMO Başkanı Erol Demirel, “Z Kuşağı İşletme Öğrencileri İçin IFRS (PASSFR) Dijital Öğrenme Platformunun Potansiyel Meslek Mensuplarının Eğitim ve IFRS Uygulama Sürecine Etkisi”; BDO Türkiye’den Selçuk Şahin, “UFRS/TFRS Eğitimi Hakkında Beklentiler & Uygulama Sorunları”; Prof. Dr. Mert Erer, “Z Kuşağı ve UFRS Eğitimi” isimli sunular gerçekleştirdi.

Haber: Zeynep Mutlu
Fotoğraf: Başar Uzun, Mete Aldıraklı

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın