30.4 C
İstanbul

DİĞER HABERLER

Sağlıklı Bir Gelecek İçin Obeziteye Son Projesi

Gençlik ve Spor Bakanlığının Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen  Sağlıklı Bir Gelecek İçin Obeziteye Son Projesi ile sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi amaç ediniliyor.

BOLU- 2020 yılında Kartalkaya Gençlik Spor ve izcilik kulübü tarafından hazırlanıp Gençlik ve Spor Bakanlığına sunulan proje ile Bolu’da özellikle pandemi sürecinde evlerinde teknoloji ile birlikte sosyal ve sportif faaliyetler den uzak kalan gençlerin sağlıklı beslenmeleri sağlıklı hareket etmeleri amacıyla hazırlanan proje çalışmalarına başladı.

Sosyal etkinliklerin gelişim için önemli bir uyaran olabileceğini belirten proje yürütücüsü Doç. Dr. Ayhan ÇETİNKAYA, çocukların ve gençlerin zorluklarla başa çıkma yollarını bulmak zorlu bir duruma uyum sağlamayı öğrenmek yürümek koşmak tırmanmak zorlukların üstesinden gelme yeteneğini gelişmeye teşvik ettiğini dile getirdi.

Dışarı çıkmak ve doğayı izlemek çocukları gençleri ve daha sonraki yaşamlarda olabilecek bütün fiziksel hareketsizliğin insan vücuduna pek çok olumsuz sonucu olduğunu belirten Doç. Dr. Ayhan ÇETİNKAYA hareketsiz yaşamın diyabet hipertansiyon obezite gibi pek çok hastalığa neden olduğuna dikkat çekti.

Fiziksel hareketsizliğin önüne geçmek için hareketli bir yaşam benimsenmesi gerektiği  vurgularken hareketli ve aktif bir yaşamın pek çok hastalığın önlenmesinde önemli rol oynadığını anlatan ÇETİNKAYA, fiziksel aktivitede kişinin bedensel ruhsal ve sosyal ve çevresel iyi olma halini geliştirme ve koruma da etkilidir. Kalp hastalıkları obezite yüksek tansiyon diyabet gibi hastalıklardan korunmada en etkin ve en ucuz ilaçtır, dedi.

İşte bu ve buna benzer sebeplerden dolayı özellikle son birkaç yıldır ülkemizi ve dünyayı etki altında bırakan pandemi ile birlikte çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı bir şekilde yetişmelerine katkı sağlamak için bu projenin hazırladığını belirten Kartalkaya Gençlik Spor İzcilik Kulübü Kulüp Önderi Secaatin DEMİRBAŞ ise proje kapsamında

  • İzcilik
  • Spor aletleri ile egzersiz çalışmaları
  • Kır gezisi
  • Kamplar
  • Fidan dikimi
  • Okçuluk eğitimi
  • Ebru sanatı
  • Telsizcilik
  • Neyi eğitimi

ve birçok spor ve oyun faaliyetleri gerçekleştirilmektedir, dedi.

Gerçekleştirilen etkinlikleri 200’ün üzerinde gencimiz katılmakta olduğunu belirten Demirbaş, proje ile sosyal anlamda kendini tanıyan toplu olarak hareket etmekten mutluluk duyan toplum içerisinde kendini ifade edebilen sağlıklı yaşamayı kendisine rehber edinmiş bireyler yetiştirmeyi amaç edindiklerini belirtti.

Alanında uzman eğitimciler tarafından verilen bu etkinlikler ile çocuklarımız ve gençlerimiz hem bedenen hem de zihnen sağlıklı olacaklar.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Biathle Triathle Şampiyonası Kocaeli’de başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF) tarafından Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunan Kerpe Halk Plajı’nda gerçekleştirien Biathle...