İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SAÜ’de COST Aksiyonları Bilgilendirme Etkinliği Düzenlendi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Araştırma Dekanlığı (ARDEK) tarafından COST Aksiyonu’na ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

SAÜ ARDEK tarafından Avrupa çapında, alanlarında uzman bilim insanlarını uluslararası bilimsel ağlarda bir araya getirmeyi planlayan ‘European Cooperation in Science and Technology’ (COST) Aksiyonu’na ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 5 Haziran Pazartesi günü SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına SAÜ Rektör Yardımcısı ve ARDEK Dekanı Prof. Dr. Emrah Doğan, akademisyenler ve araştırmacılar katıldı.

Bilgilendirme toplantısına, 2010 yılından itibaren üç farklı COST Aksiyonu desteği alan Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zehra Ayhan konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Ayhan, programın yapısını, misyonunu, mekanizmasını, kapsamını ve katılım kurallarının yanı sıra, TÜBİTAK – 2515 Programı çerçevesinde sağlanan COST projesi önerisine ilişkin detayları katılımcılarla paylaştı.

COST Aksiyonu’na ilişkin başvuru sürecinin önemine dikkat çeken Dr. Ayhan, Türk araştırmacıların Avrupa’da ve programa dahil olan diğer ülkelerdeki akademisyenlerle güçlü işbirliğinin sağlanması ve ortak çalışmalarda sinerjinin artırılması konusunda programı önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi. 2020-2024 yılları için ‘Geleceğin Döngüsel ve Sürdürülebilir Gıda Tedarik Zincirleri için Ambalajı Yeniden Düşünmek’ adlı proje ile COST desteğini alan Dr. Ayhan, COST Aksiyonu’na ilişkin hakemlik havuzuna dahil olmanın da projelere ilişkin deneyim ve bilgi birikimini geliştirmek açısından önemli olduğunu vurguladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın