28.2 C
İstanbul

DİĞER HABERLER

SAÜ’de hedef 80 civarında sektör dersi açmak

Sakarya Üniversitesi, öğrencilerine “sahadan” doğrudan tecrübe aktarımına imkân veren ve iki yıldır başarıyla sürdürülen “Sektör Dersleri” uygulamasını ele almak üzere bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın başkanlığında çevrimiçi gerçekleştirilen toplantıya dersleri yürüten sektör temsilcileri ve ders koordinatörü akademisyenler katıldı.

“Sistemimizde toplamda 39 adet sektör dersi tanımlı”

Toplantı, eğitim ve öğretimden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç’un sektör derslerinin öneminden ve bazı faydalarından bahsettiği sunumu ile başladı. Prof. Dr. Tonguç, “Tecrübe aktarımının sağlandığı sektör derslerinde öğrencilerin sektörden uzmanlar ile bir araya gelmesinin bile kendi başına bir kazanım olduğunu ve temsilcilerin öğrenciler için önemli bir rol model oluşturduğunu” belirterek SABİS sisteminde toplamda 39 adet sektör dersinin tanımlandığına vurgu yaptı. Ayrıca Tonguç derslerinin alan, bölge ve düzey bazlı dağılımını içeren istatistiki bilgiler de verdi.

Rektör Savaşan Yeni Ders Teklifleri İçin Çağrıda Bulundu

Etkileşimin yüksek olduğu toplantıda Rektör Savaşan, “Sektör dersleri teori ile uygulama arasındaki muhtemel boşluğu gidermeyi hedeflemektedir. Bir diğer çıktı olarak network etkisi oluşturmasını bekliyoruz. Sektör derslerinin nerede durduğu yönünde sektör temsilcilerinin değerlendirmeleri bizim için önemli. Kurumsal firmaların ve sektör örgütlerinin ilgisi sektör derslerinin bir ihtiyaca karşılık geldiğini göstermektedir” dedi. Sektör derslerinin sürdürülmesinin önemi konusunda ortak kanıya varılan ve yeni derslerin teklif edilmesi için sektör temsilcilerine çağrıda bulunan Savaşan, “Hedefimiz 80 civarında sektör dersi açmak. SAÜ bu modeli ile hedef bazlı eğitim modellerine bir yeni halka eklemiş oldu. Bu modelin de yükseköğretim alanına örnek olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantı katılımcıların geri dönüşlerinin alınmasının ardından sona erdi.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Biathle Triathle Şampiyonası Kocaeli’de başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF) tarafından Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunan Kerpe Halk Plajı’nda gerçekleştirien Biathle...