İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tansu Çiller Lisesi Öğrencileri Prag’a Gidiyor

Avrupa Birliği Erasmus Programı çerçevesinde hazırlanan ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul görülen proje kapsamında Sakarya Prof.Dr. Tansu Çiller Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri 26 Nisan Pazar günü Uçakla Prag’a Gidiyorlar.  Mesleki Eğitim öğrenici ve personel hareketliliği Eylem Türü kapsamında gerçekleşecek olan , Gelecek için Avrupa Yenilikçi Ağı Projesi Sakarya da bir ilk olma özelliğini kapsıyor.

Proje de Prof.Dr. Tansu Çiller Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi haricinde ayrıca okul bulunmakta. Bu okulların biri Çek Cumhuriyeti’nde diğeri ise Portekiz’de bulunmakta.

Proje Kapsamında toplamda 40 öğrenci 1 ay gibi uzun bir sürede adı geçen ülkelerde eğitim alacak ve staj yapmaları sağlanacak . Bilişim alanında hazırlanan projeye bilişim alanında öğrenim gören öğrenciler arasından seçilen öğrenciler katılıyorlar.

Okul Müdürü Mithat Şahin yaptığı öğrenci velileri ile yaptığı toplantıda şunları söyledi.

“Bu projenin amacı Avrupa Birliği Ülkeleri arasında kültürel etkileşimi sağlayarak öncelikle gönüller arasında ağ kurmak. Özelde ise projeye katılan öğrenci ve öğretmenler arasında yeni iletişim ağı kurmak ve bilişim alanında aralarındaki yenilikleri ve uygulamaları paylaşarak yaymak.

Proje bitiminde öğrencilerimize eğitim sertifikaları verilecek. Avrupa Birliği tarafından verilecek sertifikaların uluslararası geçerliliği olacak. Bu sertifikalar yurt içinde veya yurt dışında istihdamda öncelikler sağlayacak. Projenin öğrencilerimizde çeşitli kazanımlar sağlamasını bekliyoruz. Başta Projemiz okulumuzu ve kültürümüzü yurt dışında tanıtarak ülke tanıtımına katkıda bulunacak. Öğrencilerimizin mevcut potansiyellerini ortaya çıkartarak; sosyal ve ekonomik anlamda özgüvenlerini artıracak. Bu proje ile öğrencilerimizin yabancı dilinin ve mesleki yabancı dilinin etkin bir biçimde geliştirilmesi becerileri gelişecek. Yurt içi ve dış ülkelerdeki iş olanaklarının değerlendirilmesi sağlanacak. Öğrenci ve velilerimizin, ülkemizin AB sürecindeki ön yargıları azalacak. Bu proje ile öğrencilerimizin mesleki yeterliliklerini arttırarak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanlar yetişecek .Öğrencilerimizin çevreleriyle uyumlu ve farkındalık düzeyleri yüksek bireyler olmalarını sağlanacak. Bilişim öğretmenleri arasında iletişim koordinasyonu sağlanacak. Mesleki anlamda diğer meslek liselerinin AB deki yeniliklerden haberleri olacak. Uluslararası anlamda öğrencilerimizin kendilerini ifade edebileceği şirketlerde çalışma şansı olacak.” Dedi.