Trakya Üniversitesi’nde Dr. Saadet Yardım konuşuldu

   
Trakya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nurten Çetin moderatörlüğünde gerçekleşen ve Öğr. Gör. Nilüfer Gökçe’nin konuk olduğu konferansta “Edirne’nin Yardım Ablası” olarak tanınan Dr. Saadet Yardım konuşuldu.

Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphane’de gerçekleştirilen konferansa Dr. Saadet Yardım’ın “Ben Edirne’nin Saadet Ablasıyım. Büyük-küçük herkes bana Saadet Abla der. Bundan da çok memnunum. Ben Saadet Ablayım ve öyle de kalacağım, Öldükten sonra da…” sözleri ile başlayan Öğr. Gör. Nilüfer Gökçe, Dr. Saadet Yardım’ın başta kadınlar olmak üzere herkese örnek hayatından bilgiler vererek “Dr. Saadet Yardım, Kadınlar Birliği ile iş birliği yaparak onlarla ihtiyaç sahiplerini bir araya getirmiştir. Edirne Huzurevi’nin gönüllü hekimliğini yapmış, Edirne merkez ilçe ve köylerde sağlık evlerinin ve sağlık ocaklarının kurulmasında önemli rol oynamıştır.” dedi.

Öğr. Gör. Nilüfer Gökçe, Dr. Saadet Yardım’ın Edirne Sağlık Kuruluşlarına Yardım Derneği ile Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği gibi derneklerin de kurucuları arasında yer aldığını belirterek hayatını Edirne’ye adamış özel bir şahsiyet olduğunu dile getirdi.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Edirne’nin siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik tarihine ışık tutma amacıyla sekizinci kez düzenlenen ve pandemi nedeniyle sınırlı sayıda kişinin katıldığı konferans, soru-cevap ve hediye takdimiyle son buldu.