Vakkasoğlu Karasu’da ‘Çanakkale Ruhu’ile ilgili konferans verdi

Sakarya’nın Karasu ilçesinde Karasu Belediyesinin düzenlediği Çanakkale Zaferinin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında, Yazar Vehbi Vakkasoğlu, 27 Mart 2015 Cuma günü saat 14:00 da Karasu Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Lisesi Konferans Salonunda, ”Çanakkale Ruhu” ile ilgili konferans verdi.

Yazar Vehbi Vakkasoğlu, Karasu’da Çanakkale Ruhu, Çanakkale 1915 konulu konferans verdi. Karasu Belediyesi tarafından, 27 Mart 2015 Cuma günü saat 14.00 da Karasu Şehit İbrahim Abanoz Lisesi Konferans Salonunda, Çanakkale zaferinin 100. Yıl dönümü anısına düzenlenen konferansa tüm Sakarya halkını davet eden, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Çanakkale Ruhunun çok iyi anlaşılması gerektiğini, bu amaçla program dizisi gerçekleştirdiklerini söyledi. İspiroğlu, ”Çanakkale Ruhunu gelecek nesillere aktarmak için, Çanakkale zaferi ve orda da yapılan mücadeleyi yeni nesillere aktarmak zorundayız. 27 Mart 2015 Cuma günü saat 14.00. düzenleyeceğimiz Çanakkale haftası etkinlikleri ile Çanakkale zaferinin önemini anlatmaya çalıştık. Çanakkale Ruhu konferansı ile Çanakkale ruhu ve önemi anlatılacak,” dedi.

Karasu Belediyesi’nin konuğu Vakkasoğlu.
Vehbi Vakkasoğlu Karasu Belediyesi’nin konuğu olarak katıldığı söyleşide Çanakkale Zaferi sürecinde verilen mücadeleleri anlattı. Karasululara seslenen eğitimci-yazar Vehbi Vakkasoğlu, Çanakkale Zaferi’nin dinin, imanın, vatanın, milletin zaferi olduğunu belirterek; “Askerlerin dillerinde bir tek kelam vardı. O da Allah’tı. Mehmetçik hazırlığını abdest alarak dua ederek yapardı” dedi. Çanakkale’den anlattığı kesitler ile dinleyenleri o günlere götüren Vakkasoğlu, millet olarak dirilmenin Çanakkale ruhunun tekrar kazanılması ile mümkün olabileceğini hatırlatarak, “Derlenip toparlanmamız ve tarihteki eski yerimizi almamız için Çanakkale ruhuna ihtiyacımız vardır. Allah bizi Çanakkale ruhu ile serfi az kılsın.” diyerek dua etti. Vehbi Vakkasoğlu, Çanakkale Savaşları’nın tarihten ders almak isteyenler için tam bir insanlık destanı olduğunu belirterek, “Ecdadımızın ne kadar merhametli, insancıl, fedakâr ve ne kadar kahraman olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Çanakkale Savaşları’na bakmanız yeterli olacaktır.” diyerek konuşmasına son verdi.

Çanakkale Zaferi bunun için önemlidir.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından, programın önemini anlatan konuşmada “Çanakkale, bundan tam 100 yıl önce, dünyada eşi benzeri olmayan bir zaferin soluksuz serüvenine şahit oldu. Fakat Çanakkale Zaferi, bize en çok acıya mal olan zaferimizdir. Karşılığında, en çok insan kaybı verdiğimiz zaferimizdir. Bu zafer için hemen her evden bir-iki şehit verilmişti. Türk milleti binlerce aydınını, okumuşunu bu savaşta yitirmiştir. Anadolu’da ve özellikle İstanbul’dan akın akın gönüllü öğretmen, Mülkiyeli, tıbbiyeli, liseli öğrenciler, aydınlar bu savaşa katılmıştır ve can vermişlerdir. Bu savaşta toplam 500.000 asker katılımı ve bu vatan evlatlarının neredeyse yarısı hakka yürümüştür. Bu demek oluyor ki, Çanakkale’de bir nesil kaybettik, Gelibolu’ya bir nesli gömdük. İşte Çanakkale Zaferi bunun için de önemlidir. Şehitlerimizin aziz hatıraları karşısında ne yapsak eksik ve az kalacaktır” diye açıkladı. Ve “Çanakkale Zaferi ve hüznünün 100. Yılında; o günleri, tarihimizin meşakkatli ve zafer dolu günlerini, tarihten çarpıcı sahneleri ” Sayın Vehbi Vakkasoğlu anlattı. Konuşmasının ardından Sayın Vakkasoğlu’na Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Gençbay hediyesini takdim etti.

Mansiyon ödülü aldılar
Karasu Belediyesi tarafından düzenlenen Çanakkale konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi. Şiir dalında mansiyon ödülü alanlar; Fatih Balcıoğlu Karasu Atatürk Anadolu Lisesi, Halil Batuhan Bodur Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Lisesi, Tuğçenur Turgaç Karasu Atatürk Anadolu Lisesi, Merve Kurtuluş Karasu Anadolu Lisesi. Birinci Merve Kurtuluş Karasu Anadolu Lisesi oldu. Kompozisyon dalında mansiyon ödülü alanlar; Verda Bektaş Karasu Anadolu lisesi, Fatma Gözde Mercan Karasu Anadolu Lisesi, Esra Bulat Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Lisesi, Nazlı Ceylan Karasu Anadolu Lisesi. Birinci Nazlı Ceylan Karasu Anadolu Lisesi oldu. Ödülleri takdim edildi. Programın sonunda Sayın Vehbi Vakkasoğlu kitaplarını, kitap standından temin edip, arzu edenler kitaplarını Vakkasoğluna imzalattı.

[Haber – Fotoğraf : Hamle Gazetesi – karasuhamle@gmail.com ]