İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu fuar Türkiye’de Tek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği Eğitim ve Eğlence Fuarı, bu yıl 23-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan fuarın içeriği Büyükşehir Belediyesi Doç. Dr. Tahir Büyükakın tarafından yerel ve ulusal medya temsilcilerine sinevizyon eşliğinde anlatıldı.

BASIN TOPLANTISI YAPILDI

Basın toplatısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Başkan Danışmanı Ömer Polat, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Raşit Fidan, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İmdat Akbaba, Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Cintımar, Kocaeli Üniversitesi BESYO Müdürü Yavuz Taşkıran, MARKA Genel Sekreter Vekili Şevket Kırıcı, Büyükşehir Kağıtspor Kulübü Başkanı İslam Yücel ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

DÜNYA BARIŞINA KATKI SAĞLAYACAK

Antikkapı Toplantı Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısında 7. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali ve 4. Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nın gelecekte dünya barışında çok önemli bir yere sahip olacağının altını çizen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, ”Hem dünyanın Kocaeli’yi hem de Kocaeli’nin dünyayı tanıması açısından önemli bir proje. Festivalin özellikle ayrılma aşamasında gördüğümüz sahneleri dünya çocukları ile bizim çocuklarımızın nasıl sevgi bağı kurduğunu anlatıyor. Ayrıca çocukların dünyaya bakış açısını etkileyen bu festival çocuk yaşta demokrasi ve cumhuriyet bilincini kazandırıyor. Her iki yönden de bakacak olursak projenin ne kadar anlamlı ve önemli olduğu gözler önüne seriliyor” şeklinde konuştu.

YENİ ÜLKELER KATILDI

Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nın ana temasını ‘’Spor ve Sağlıklı Yaşam’’ olarak belirlediğini ifade eden Genel Sekreter Büyükakın, “Çocuklarımızın eğitimine ve sağlıklı gelişimine ayrı bir önem verdiğimiz fuarda, hazırladığımız şenlik alanıyla çocuklarımıza gerçek bir bayram yaşatacağız. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tüm dünya çocuklarının katılımıyla kutladığımız bu yılda 7. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali ve 4. Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda 44 ülkeden 1.100 çocuğu Kocaeli’nde ağırlayacağız. Bu sene Yunanistan ve Almanya’nın aralarında olduğu yeni ülkeler de festivalimize katılacak” dedi.

REKOR KATILIM BEKLİYORUZ

Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan ‘Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nın geride bıraktığımız üç yılda toplam 620 bin kişiyi ağırladığını aktaran Büyükakın, ”Bu yıl ise genişleyen alan ve artan etkinlik sayısı ile rekor katılım bekleniyor. Sadece çocukların değil, anne babaların da eğleneceği fuarda Kocaeli halkına dört gün boyunca unutamayacakları anlar yaşatmayı taahhüt ediyoruz” ifadelerini kullandı. Genel Sekreter Büyükakın ardından fuarda gerçekleşecek birbirinden ilginç ve önemli etkinlikleri aktardı.

Bİ DÜNYA ŞOV!

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kocaeli Valiliği’nin yanı sıra farklı dallardaki federasyonların ve STK’ların da katkılarıyla çocuklarımız eğlenirken spor yapacak, sağlıklı yaşamın keyfini sürecek. Bu yıl yine birbirinden güzel, bomba gibi etkinlikler, şovlar, sihirbazlık gösterileri, danslar, akrobasi gösterileri, müzikaller ve atölye faaliyetleri çocuklarımızı bekliyor.

SPORCU ANDI OKUNACAK

Ayrıca fuar alanı içerisinde sporcu temalı canlı heykellerin yanı sıra fuara katılan tüm misafirlerimize pamuk şeker, mısır, Osmanlı macunu ücretsiz olarak ikram edilecek. Best Fm’in Ünlü Radyo Programcısı Serdar Gökalp, 23 Nisan 17.00-18.00’de canlı yayınla, Cem Arslan ise 25 Nisan 14.00-15.00’te alanda Best Ekspres’de sevenleriyle buluşacak. 23 Nisan’da gerçekleştirilecek 4. Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı açılış programında farklı spor branşlarından çocukların katılımı ile bir koro oluşturulacak. Korodaki tüm çocuklar kendi spor branşlarına ait milli takım formaları ile özel koreografiler sergileyerek tek bir ağızdan sporcu andını okuyacak.

ULUSLARARASI TURNUVA

Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen Karate Kid’ler de spor temalı fuarda yer alıyor. Uluslararası Çocuk Karate Turnuvası’nda ise 8-13 yaş grubu tam 1500 karateci çocuk, 3 gün boyunca ter dökecek.

Bİ DÜNYA SPOR!

İlk gün alanda Balkan Çocuklar Voleybol Festivali düzenlenecek. Balkan Voleybol Festivali’nde 10 ülkeden 10 çocuk voleybol takımı, heyecanlı karşılaşmalarla fuara renk katacak. Ayrıca spor alanında Wushu, Tekvando, Judo, Boks, His Federasyonu, Futbol, Ponny Club, Bahçe Satrancı, Masa Tenisi, Rodeo, Dart Panosu, Sokak Oyunları ve İp Atlama, Badminton, Eskrim, Osmanlı Matrak Sporu, Eğlenceli Atletizm, KOÜ BESYO Çocuk Performans Labarotuvarı, KOÜ BESYO Kürek Simülatörü, Hokey, Halter, Jimnastik, Trambolin, Güreş, Motosiklet, Basketbol, KBB İzcilik Şubesi, 112 Acil, AKUT, KBB İtfaiye, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Görme Engelli Futbolu, Duvar Tenisi gibi etkinlikler yer alacak.

Bi Dünya Atölye!

Fuara gelecek çocukları ayrıca Cam Üfleme Ve Cam Boncuk, KO-MEK(Bez Oyuncak, Çocuk Kuaförü, Yüz Boyama, Takı Tasarımı), Kaligrafi, Eğitici Anne, , Çömlek, Kukla Atölyesi Ve Workshop, Resim KBB Konservatuvar, Objelerin Dili, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İpli Kukla, Balon Kukla, Bengi Ahşap Oyuncak, Hatıra Fotoğraf Alanı, Media Markt İlk Adım Fotoğraf Atölyesi, Uçurtma Sergisi Ve Worshop, Kum Boyama KO-MEK, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Model Uçak Tasarım Atölyesi Türk Hava Kurumu, TEMA, Oyuncak Müzesi, Seka Kağıt Müzesi, Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Ve Botanik Parkı, Bilgi Evleri, TÜBİTAK Kitap, Kocaeli Bilim Merkezi, İzmit Bilim Ve Sanat Merkezi, Mercedes Mobil Kids Trafik Eğitim Alanı, TEGV, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti gibi onlarca etkinlik bekliyor.

Bİ DÜNYA GÖSTERİ!

Bu yıl da pek çok eğlenceli animatörler eşliğinde kukla gösterisinin sergileneceği Gezici Kukla Atölyesi, kukla arabasıyla alanı dolaşacak. Bu adamlar inanılmaz! 10 kişinin zor taşıdığı ağırlıkları, onlar tüy gibi havaya kaldırıyor. Halter, Bumbell İddia, Fıçı Power gibi hayret verici gösteriler ile Güçlü Adamlar dört gün fuar alanında çocukları şaşırtacak.

ÜÇ BOYUTLU TÜNEL

Üç boyutlu bir girdabı andıran Vortex Tüneli’nde çocuklar dört gün boyunca kendilerini başka bir evrende gibi hissedecek. Halat çekme oyununu bilirsiniz. Peki, hiç bisikletle halat çekme oyunu oynadınız mı? Bisiklet ile Halat Çekme standında çocuklar önlerindeki ekranda bulunan halatı bisiklet pedalı aracılığıyla çekerek rakiplerini yenmeye çalışacak. Bir ormanda kalsanız yolunuz nasıl bulursunuz? Uzman bir kadro yönetiminde gerçekleştirilecek oryantiring etkinliği ile çocuklar aileleriyle birlikte keyifli bir mücadele deneyimi yaşayarak, zamanı yönetme, yön tayini ve ekip çalışması ile yeteneklerini geliştirecek.

Bİ DÜNYA ETKİNLİK!

Alan içerisinde yer alan küçük sahnede Hakan Arısoy Kukla Show, Balon Kukla Show, Rıdvan Pars Kukla Tiyatrosu, Sihirbazlık Atölyesi, Burak Sezen Çocuklarla, Çocuk Korosu Konserleri, Halk Oyunları Gösterileri, profesyonel ekipler ve okul gösteri grupları tarafından çeşitli gösteriler gerçekleştirilecek. Büyük Sahne’de ise çocukların sevgilisi Nane ve Limon Çocuk Müzikali, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivalimize katılan 44 ülkeden çocukların gala gösterileri ile müzik, dans ve akrobasinin yer aldığı görsel bir şölen olan Peking Acrobats çocuklara unutamayacağı dakikalar yaşatacak.

KARİZMA ŞOV

Karizma Show akrobatik smaç gösteri ekibi müzik ve dans eşliğinde sunduğu şovuyla çocuklara basketbolu daha çok sevdirecek. Çocuklardan oluşan Anadolu Ateşi Kıvılcım ekibi ise Anadolu’nun dört bir yöresinden örnekler sundukları performansla herkesi hayran bırakacak. Super Children Circus akrobatik şov grubu da muhteşem gösterisiyle fuara renk katacak.

Bİ DÜNYA SİHİR!

Bir kaşık hiç el değmeden nasıl bükülür? Aklımdan tuttuğum sayıyı nasıl bilebilir? Yetenek Sizsiniz Yarışması’nda yaptığı şovlarla sadece stüdyodakileri değil, ekran karşısındakileri de kendisine hayran bırakan Aref ve onun sihirli dünyası da bu fuarda. Şenlik kapsamında dünya ülkelerinden ilimize gelen çocuklar, onlara ev sahipliği yapan çocuklar ve aileleri, Sekapark alanında yapılacak sağlıklı yaşam yürüyüşü ve piknikte il protokolüyle bir araya gelecek.

Bİ DÜNYA SORUMLULUK!

Büyükşehir, sosyal sorumluluk projesi kapsamında ise bu yıl tüm çocuklara ‘’İyi Bak Kendine’’ diyor. Çocukları sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya davet eden Büyükşehir’e Kağıtspor’un maskotu Seko da destek veriyor. Şenlik boyunca çocuklarla bir araya gelecek olan Seko, onlara ‘’abur cubur yememeleri’’, ‘’okula gitmeden kahvaltı yapmaları’’, ‘’televizyon ve bilgisayar karşısında çok fazla vakit geçirmemeleri’’, ‘’her gün en az 1 saat spor yapmaları’’ konusunda uyaracak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.