İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi Tamamlandı

Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü (KSHMYO) ve Paramedik Derneği’nin katkılarıyla İlk ve Acil Yardım Programı ikinci sınıf öğrencileri için bu sene 2.si düzenlenen Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) Kursu tamamlandı.

Son yıllarda 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde meydana gelen gelişme ve büyümeye paralel olarak, hastane öncesi alanda acil sağlık hizmeti veren profesyonel acil sağlık personeli paramediklerin aynı zamanda özel ve donanımlı araç vasfı taşıyan ambulansları sürme yetkisi ve sorumluluğu olması nedeniyle, konuyla ilgili bilgi ve becerilerini artırmak, daha etkin ve güvenli bir sağlık hizmeti sunmak amacıyla Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi alması zorunlu sayılmıştır.

T.C. Sağlık Bakanlığının onayı ve Paramedik Derneği’nin koordinasyonunda, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’nün ve Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği’nin katkılarıyla Paramedik öğrencilerine ‘Ambulans Eğitimi’ dersi uygulaması kapsamında 8 saat teorik, 24 saat pratik eğitimden oluşan Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi verildi. Eğitim, Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, İlk ve Acil Yardım Programı Öğr. Gör. Serap Arsal Yıldırım ve ASTE Eğitim Koordinatörü Paramedik Murat Yıldız koordinatörlüğünde 22-25 Mayıs 2015 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. ASTE uygulama ve kontrolleri, Paramedik Yasemin Tok, Paramedik İsmihan Alpaslan, Paramedik Hamza Akkaya ve Paramedik Özlem Bozer tarafından yönetildi.

Eğitime katılan paramediklere; ambulansların mekanik özellikleri , basit arızaların tanımlanması ve önlenmesi, araç güvenlik sistemlerinin kullanımı, ambulanslarda hız problemleri ve araç kontrolünün yanısıra, olağan dışı yol ve hava şartlarında ambulans kullanabilme, kazadan kaçış, panik fren, takip mesafesi, güvenli sollama, ayna kullanımı ve derinlik algısının geliştirilmesi gibi birçok konuda uygulamalı eğitim verildi. İlk ve Acil Yardım Programı 2. Sınıf “Ambulans Eğitimi” dersini alan 26 öğrencinin katıldığı eğitim sonunda yapılan değerlendirmede başarılı olan öğrencilere T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) katılım belgesi verildi. 2. ASTE etkinliğine Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Küçük ve KSHMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan da son gün katılarak çalışmaları yerinde incelediler.