İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başkan Yüce’den rahatlatan açıklama

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, yağışların az olduğu dönemde seviyesi azalan Sapanca Gölü için güzel haberi paylaştı. Yüce, yüksek kesimlerin kar yağışı aldığı son 10 günde seviyenin 25 santim yükseldiğini açıkladı. Başkan Yüce, “Bereketle geçen günler göl seviyesini ideal noktaya taşıdı, şuan risk görmüyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, şehrin en önemli değerlerinden olan doğal su kaynaklarının korunması ve geleceğe güvenli şekilde taşınması noktasında büyük bir hassasiyet ortaya koyuyor.

Büyükşehir hassas

Doğaya değer veren anlayışla göl içerisinde ve çevresinde çalışmalarını aralıksız şekilde sürdüren Büyükşehir Belediyesi, su kalitesinin maksimum seviyede tutulması için belirli periyotlarla analizler yaparak müdahale noktasında gecikmiyor.

Başkan Ekrem Yüce’nin talimatıyla en hassas davranılan bölge olan Sapanca Gölü’nde ise son dönemde yağışların azalması sebebiyle seviye olarak düşüş gözleniyordu.

Sevindiren gelişme

SASKİ ekiplerinin ölçümlerle takip ettiği ve yapılan su aktarımlarını denetlediği göl ile ilgili güzel haberi Başkan Ekrem Yüce paylaştı. Yüce, 10 Mart’tan itibaren kentin özellikle yüksek kesimlerinde etkili olan kar ve sağanak yağışla birlikte Sapanca Gölü’nde su seviyesinin 10 günde 31.11’den 25 santimetre yükselerek 31.36’ya (metre) ulaştığını açıkladı.

Başkan Yüce ayrıca 2021’in aynı döneminde bu seviyenin 30.68, yani şu anki seviyenin 68 santimetre gerisinde olduğuna dikkat çekti. 2022 yılında ise seviyenin 32.19 olduğu ifade edildi.

Risk görmüyoruz

Göl seviyesinin ideal noktaya ulaştığını belirten Başkan Yüce, “Son 10 gün gerçekten bereketli geçti. Allah’a şükürler olsun bize karla, yağmurla geçen günler nasip etti. Zirve noktalarda kuvvetli bir kar sistemi mevcuttu. Yaptığımız ölçümlerde kısa sürede 25 santimetrelik bir artış kaydettik. Göl seviyesi şuan riskli noktaların çok üzerinde hamdolsun. İçme suyu konusunda hiçbir problem yok. Ölçümlere, denetimlere devam ediyoruz. Şuan risk görmüyoruz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın