İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belarus Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Kocaeli Valiliğinin misafiri oldu

Belarus Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Sayın Vitaly VOVK ve beraberindeki heyet, Kocaeli Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU’na nezaket ziyaretinde bulundular.

Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU ve Vali Yardımcıları  tarafından karşılanan Belarus Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Sayın Vitaly VOVK, Valilik Şeref defterini imzalayarak, Valilik Makamına geçti.

Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU ziyarette yaptığı konuşmlarında; “Sayın Bakanımıza ve beraberindeki heyete ilimize hoş geldiniz diyoruz. Güzel bir havada güzel bir ziyaret olmasını diliyorum. İlişkilerimizin bugüne kadar olduğu gibi iki ülke arasında bugünden sonra Kocaeli ilinde bu ziyaretin ve ilişkilerin değer katmasını diliyorum. Kocaeli; Türkiye’nin çok önemli, en büyük üretim ve sanayi kentidir. Türkiye’de üretimin yaklaşık %25 inin gerçekleştirildiği, ihracatın yaklaşık %20 sinin gerçekleştirildiği, 35 limanı, havalimanı, uluslararası otoyol ve otobanı ve çok önemli stratejik yatırımlarıyla Türkiye’nin uluslararası açıdan  dış ticaret merkezi olan bir kenttir. Yaklaşık 2 milyona yakın nüfusuyla, 13 Organize Sanayi Bölgesiyle, 3 Serbest Bölgesiyle ve 2 Teknoparkıyla üretimine ve büyümesine devam etmektedir. 2 Üniversitesi ve Türkiye’nin ilk ve tek olma özelliğindeki Bilişim Vadisi projesi de halen Kocaeli’dedir. Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri IŞIK beyde Kocaeli milletvekilidir.

Sayın Bakanımızın bu ziyareti devam eden güzel ilişkilerde ekonomik anlamda Kocaeli ile bağlantının sağlanmasında inşallah anlamlı ve güzel katkılar sağlayacaktır. Türkiye bağımsızlığını ilk tanıdığı Belarus’un her yönden gelişmesi, kalkınması, daha iyi bir geleceğe ulaşması için bir iyi niyet ve kararlılık içindedir. Bu ilişkilerde halen Türkiye’nin yatırımcılarının yatırım noktalarına, Belarus’a en fazla yatırım yapan ilk 5 ülke arasında olması da bunun göstergesidir.  İnanıyorum ki; bugün ki görüşmelerde ilimizdeki ticari ve yatırımcı temsilcileri ile bu kapasitesinin hem artmasına, hem de Kocaeli ve Türkiye’nin bu anlamda daha fazla zenginlik sunmasına katkı sağlayacaktır. Çünkü bizimde bir büyük hedefimiz var. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında dünyanın en büyük ve en güçlü ilk 10  ülkesi ve ekonomisi olma hedefini taşıyoruz. Şüphesiz bu hedefe doğru yol alırken tüm dost ülkelerle dış ticaretimizi ve ekonomimizi geliştirmek ve güçlendirmek istiyoruz. Bu güzel günde güzel ilişkilerimizi gelecek günlerde daha güzel olması dileğiyle Sayın Bakanımıza ve tüm ekibine tekrar Kocaeli’ye hoş geldiniz ” diyen Vali Güzeloğlu’nun ardından  Belarus Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Sayın Vitaly VOVK ise yaptığı konuşmalarında; “Sayın Valimize sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür ediyorum. Eminiz ki; bu kadar köklü geçmişiyle bir sanayi şehri olan Kocaeli’ye yaptığımız ziyaret aradaki ticari hacme katkı sağlayacaktır. Bizim en büyük amacımız ülkelerimizdeki insanların daha iyi yaşamasıdır. Sizlerle birlikte halka yeni iş imkanları sağlayabiliriz. Halkımızın geleceği açısından hem bizim işadamlarımıza, hem de sizin işadamlarınıza iyi niyet ve dileklerimi sunuyorum. Samimi karşılamalarınızdan dolayı tekrar teşekkür” eden Sayın Bakan, Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU’na günün anısına Belarus’u simgeleyen bir hediye takdim etti.