İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bozdağ ‘En Büyük Sıkıntımız Arsa Bulmak’

Kocaeli Ticaret Odası 2. Meslek Komitesi’nin (Konut İnşaatı Grubu) sektör buluşmasında konuşan Başkan Özdağ, Kocaeli Merkez ve Gölcük’te düzenlenen, sonuçları ticari hayatın canlandırılması noktasında büyük umut aşılayan arama konferanslarının inşaat sektörü için de düzenleneceğini söyledi.

Konut inşaatı sektöründe faaliyet gösteren firmaların dahil olduğu KOTO 2. Meslek Komitesi, sektör temsilcileri ile gerçekleştirdiği ilçe buluşmalarını 23 Mayıs Cumartesi günü İzmitli üyelerin katılımı ile sürdürdü. İlginin yoğun olduğu toplantıya; Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, başkan yardımcısı Zihni Yılmaz, 2. Meslek Komitesi’nden Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Cahit Akyol, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Altun, Yusuf Koçak, Hüseyin Cahit Akyol, Şahin Kaya, Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Metin Alan, yönetim kurulu üyeleri, aynı zamanda komite üyesi de olan meclis üyeleri Hasan Kanca, Mikail Kayacı, Cengiz İpek, 2. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Olhan, Başkan Yardımcısı Faruk Mamik ve gruba dahil olan firmaların temsilcileri katıldı.

‘EN BÜYÜK SIKINTIMIZ ARSA’
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, yoğun ilgi dolayısıyla firma temsilcilerine teşekkür etti. Kocaeli’de göçle birlikte her yıl 10 bin konuta ihtiyaç duyulduğu verisini paylaşarak sözlerine başlayan Başkan Özdağ, “İnşaat sektörü; beklentinin çok yüksek olduğu bir iş kolu. Sektörümüz çok canlı ve çok hızlı gelişiyor. Ancak bir o kadar da kendilerine ait beklenti ve sıkıntıları olan bir sektör. Kocaeli’de kötü bir yapı stoğu var, en büyük sıkıntımız ise arsa. Bu kötü yapı stoğundan acilen, beklentileri karşılayan bir yapı stoğuna geçmek durumundayız. Bunun için acilen çözüm üretilmeli.

İNŞAAT SEKTÖRÜ ARAMA KONFERANSI
Komitemizin ve Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği’mizin bu konuyla çalışma yaptıklarını biliyoruz. Bu sorunların çözümü için arama konferansı gerçekleştireceğiz. Müteahhit olarak neyi doğru yapıyoruz, neyi yanlış yapıyoruz, hangi noktaları düzeltmemiz lazım bunun çalışmasını çıkartmış olacağız. Üniversiteden hocalarımız da bu konuda destek verecekler. Çıkan sonuçları da tüm kentimizin dinamikleriyle paylaşacağız. Kocaeli’nde tüm ilçelerin kol kola olduğu bir organizasyon olan Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği’ne de teveccüh gösterdiğinizi biliyorum, ilgilerinizin devamını bekliyoruz” dedi.

‘DERNEĞİNİZE SAHİP ÇIKIN’
Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Metin Alan ise konuşmasında, “2. Meslek Komitesi’ne teşekkür ediyoruz. Burada güncel sorunlarımızı tartışma fırsatı buluyoruz” ifadelerine yer verdi. 6 ay önce kurulan derneğin çalışmalarından bahseden Alan, “Türkiye’de 320 bin müteahhit var. Bunların yüzde 69’unun müteahhitlik ikinci işleri. Yani müteahhitlik sektörüne son 10-12 yılda büyük rağbet gösterilmiş. İnşaat sektörü ekonomiyi ayakta tutan sektör. İnşaat sektörü, peşinden 140 sektörü canlandırıyor. Müteahhitlerimize yardımcı olmak, bir arada olabilmek için bu derneği kurduk. Lütfen derneğinize sahip çıkın” dedi.