İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Derince Alternatif yolda hummalı çalışma

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Derince alternatif yolun ikinci etap çalışmalarını sürdürüyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Körfez ilçesinden başlayarak Derince ve İzmit ilçelerine kadar uzanan Derince alternatif yolundaki çalışmalarda büyük yol kat etti. D-100 Karayolu’na alternatif olacak yolun yaklaşık 650 metrelik kısmı tamamlandı.

KENT ULAŞIMINA RAHATLIK KATACAK
Büyükşehir Belediyesi, kent ulaşımında önemli bir güzergah olan kuzey alternatif kolun ikinci etap çalışmalarında hummalı bir çalışma sürdürüyor. Daha önce 780 metre uzunluğunda yapılan birinci etaptan sonra yapılan ikinci etap çalışmalarında bin 400 metrelik yol daha kente kazandırılacak. Alternatif yol, Körfez ilçesinden başlayarak Derince ve İzmit ilçelerine kadar uzanıyor.

D-100’E ALTERNATİF
Kocaeli için önemli bir yol olan çalışma ile Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne hem Körfez ilçesinden hem de İzmit ilçesinden ulaşım daha da kolay hale gelecek. Proje ile Derince ilçesini bir baştan bir başa D-100 Karayolu’na alternatif bir yol ile geçme olanağı sağlanacak. Alternatif yol ile aynı zamanda ilçeler de kuzeyden bağlanmış olacak. Böylece D-100 trafiğinde rahatlama sağlanacak.

VİYADÜK YAPILACAK
Alternatif yol 20 metre genişliğinde 2×2 şeritli duble yol olarak hayata geçiriliyor. Alternatif yol Sırrıpaşa, Çenedağ ve Çınarlı mahallelerinden uzanıyor. Proje kapsamında Cımbızderesi üzerine 170 metrelik 30 metre yüksekliğinde viyadük yapılacak.

7 BİN TON ASFALT
Proje kapsamında bin 400 metre duble yol, 50 bin metreküp kazı dolgu, 6 bin 500 metreküp beton, bin 700 ton demir, 128 adet fore kazık, 3 bin 405 metre uzunlukta bin 750 metreküp taş duvar yapılacak. Yolda 2 bin 300 metre uzunluğunda drenaj hattı, 6 bin 200 ton granüler alt temel, 9 bin 600 ton plentmiks temel, 7 bin ton da asfalt kullanılacak. Alternatif yola 6 bin metre uzunluğunda bordür, 7 bin 500 metrekare kaldırım imalatı yapılacak.