İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya Ebeler Günü KOÜ’de kutlandı

Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Yüksekokulu, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve bölge hastanelerinin birlikte düzenlediği “5 Mayıs Dünya Ebeler Günü” etkinliği Tıp Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Etkinliğe Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, Kocaeli Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Pervin İşeri, Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayla Ergin, ebeler ve öğrenciler katıldı.

Toplumda Ebelerin Rolü
Etkinliğin açılışında konuşan Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çiftçi, “Toplumumuzda bir dönem ebeliğin değeri kaybolmuştu. Ancak son dönemlerde yapılan sağlıkta dönüşüm ile birlikte ebelerimizin tekrardan doğumlarda rol aldığını görüyoruz. Bu sevindirici bir durum. Onların sıkıntıları olduğunu biliyoruz. Bunların çözüme kavuşması için de elimizden geleni yapacağız” dedi. Genel Sekreter Op. Dr. Ergüney ise, ebelerin toplumda önemli rolleri bulunduğunu belirterek, “Ülkemizde anne-bebek ölüm oranları yüksek seviyelerdeyken, bugün bu oranın daha alt seviyelere düştüğünü görüyoruz. Bu oranın düşmesi öncelikle ebelerin, sonrasında da biz hekimlerin çabaları ile oldu” ifadesinde bulundu.

Meslekte 40 Yıl
Ebeler Derneği Kocaeli İl Temsilcisi Nagihan Can ile Ebelik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ergin, ebeliği tanımlayan konuşmalarının ardından, meslekte 40 yılını doldurmuş ebelere plaketleri verildi. Plaket töreninin sone ermesi ile birlikte Yrd. Doç. Dr. Ergin, “Doğum ve Ebelik Sanatı” adlı bir konferans verdi. Etkinlik, Kocaeli Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölümü 3. sınıf öğrencilerinin ‘Anne Sütü ile Beslenmede Danışmanlık Eğitimi’ sertifika töreni ile son buldu.