Düzce’de Gündem ‘İstanbul Caddesi’

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş başkanlığında toplanan Estetik Kurulu, İstanbul Caddesi’nde bulunan bina ve dükkanların panoramik fotoğraflarını inceleyerek caddeye karakter kazandırılması ve yapıların daha uyumlu hale gelmesi için fikir alışverişinde bulundu. Toplantıda, Konuralp için gerçekleştirilmesi hedeflenen projeler de masaya yatırıldı.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş başkanlığında düzenli olarak gerçekleşen Estetik Kurulu Toplantısına Düzce Belediyesi Başkan Yardımcıları Şemsettin Yenersoy, Murat Caymaz, Düzce Belediyesi Meclis üyesi İmar Komisyonu Başkanı Hasan Günden, İmar ve Şehircilik Müdürü Mesude Özcan, Fen İşleri Müdürü Kenan Güreşçioğlu ve Konuralp Kazı Ekibi Başkanı Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin ve kazı ekibi katıldı.

Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Arkeolog-Mimar Prof. Dr. Arzu Üstün ile Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Mimar Doç. Dr. Özlem Aydın’ın da katıldığı toplantıda İstanbul Caddesinde çekilen panoramik fotoğraflar incelendi.

Düzce’nin merkezinde bulunan İstanbul Caddesinin şehir görüntüsüne uygun olması için çalışmalarda bulunduklarını ifade eden Başkan Keleş, fotoğrafların İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine de gönderildiğini belirterek örnek bir çalışma talep ettiklerini söyledi.

Ardından Başkan Keleş ve Estetik Kurulu üyeleri ile Prof. Dr. Arzu Üstün ve Doç. Dr. Özlem Aydın’la birlikte İstanbul Caddesi’ndeki yapıların uyumu ve caddeye şehir karakterini kazandırmak için gerekli çözüm önerileri hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Prof. Dr. Arzu Üstün, fotoğraflar üzerinde yaptığı incelemede mevcut binaların dış cephe, çatı ve tabela kullanımlarında aynı malzeme ile bütünlük sağlanabileceğini belirtti.

Toplantıda, İstanbul Caddesinin şehir kimliğine uygun olarak düzenlenmesi ile ilgili çözüm önerilerinin ardından Konuralp’te yürütülmesi hedeflenen çalışmalar masaya yatırıldı.

Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin Konuralp’te gerçekleştirilmesi hedeflenen çalışmalar hakkında bilgi verdi ve 700.000 TL bütçeli güdümlü projeye başvurmak için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Başkan Keleş, Düzce Belediyesi tarafından yürütülen altyapı çalışmalarının devam ettiği Konuralp’te, tarihini gün yüzüne çıkarmak için herkesin elini taşın altına koyacağını belirtti ve “Düzce Belediyesi olarak Konuralp’i tarihiyle dünyaca ünlü bir şehir yapmak için her şeyi yapacağız.” sözlerini kaydetti.