İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Eğlenmek Tüm Çocukların Hakkı’

Yaşayarak öğrenme ve Macera Park’ın tanıtım toplantısında konuşan Başkan Toçoğlu, “Biz istiyoruz ki çocuklarımız yaşadıkları dünyayı, şehri, mahalleyi, yaylaları, dağları, nehirleri, coğrafyayı tanısınlar. Yaşayarak Öğrenme ve Macera Parkının çocuklarımıza, şehrimize hayırlı olsun. Eğlenmek tüm çocukların hakkıdır” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Yaşayarak Öğrenme ve Macera Parkı’nın tanıtımı yapıldı. Yenikent şehir ormanı içerisindeki tesislerde gerçekleşen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun yanı sıra Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete, SATSO Başkanvekili Nadir Öztürk, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu, AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak, Talimhane Okçuluk Enstitüsü Başkanı Adnan Mehel, muhtarlar, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları katıldı.

Eğitimler iki şekilde yapılıyor
Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, “Toplam 8 bin metrekare alan üzerine kurulu 400 metre kapalı alandan oluşan ve içerisinde 40 farklı oyun elementinden oluşan yaşayarak öğrenme macera parkımız sunduğu eğitim programları ile farklı bir sürece sahiptir. Çocukların görerek, duyarak, dokunarak, hissederek öğrendiklerini hayata uyarlamaları adına Sakarya Büyükşehir Belediyemizin çocuklara ve gençlere en güzel hediyesidir. Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nde eğitimler 2 şekilde yapılmaktadır. Dış alan eğitimleri ve iç alan eğitimleri. Dış alan eğitimleri ile çocukların psikolojik ve sosyolojik olarak eğitimlerini sağlayacak farklı oyunlarla çocuklarda özgüven, birliktelik, takım olma, saygı gibi duygular kazandırılacak farklı 24 yüksek elementten ve 14 farklı oyundan toplam 40 elementten oluşuyor. Her oyun ve aktivite sonunda buradaki uzman eğitimciler tarafından kendilerine telkinlerde bulunacak ve çocukların doğruluk, dürüstlük yolunda eğitim ve nutuk kazanmalarına vesile olunacaktır” şeklinde konuştu.

Sosyal projelere devam
Çocukların sosyal imkânlarını artırıcı çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini belirterek konuşmasına başlayan Başkan Toçoğlu, “Çok açık bir şekilde görülmektedir ki, çocuklukta ve gençlikte kendisine kentin tüm imkânları sunulan nesillerin, aidiyet duygusu ve kentlilik bilinci gelişmiş olmaktadır. Geçen yıl hizmete sunduğumuz Sosyal Gelişim Merkezi’nden sonra Yaşayarak Öğrenme ve Macera Parkı da aynı ihtiyaçları gözeterek hayata geçirdiğimiz projeler arasında yer almaktadır. Yaşayarak Öğrenme Merkezi ve Macera Parkı, çocuk ve gençlerimizin bilgisayar başında geçirecekleri saatlere alternatif faaliyet sunacağı gibi onların kendilerine güven duygularını pekiştirecek; yaşadıkları deneyimlerle sorumluluk, iş bölümü, liderlik, karar alma süreçlerine katılım noktasında da kazanımlar elde edecektir” dedi.

Çocuklarımız doğayı tanısınlar
Tanıtımı yapılan tesislerin çocukların gelişimlerine önemli katkılar sağlayacağını belirterek konuşmasını sonlandıran Başkan Zeki Toçoğlu, “Biz istiyoruz ki çocuklarımız yaşadıkları dünyayı, şehri, mahalleyi, yaylaları, dağları, nehirleri, coğrafyayı tanısınlar. Çocuklarımızı yalnızlaştıran modern hayata karşı doğanın keşfi, çocuklarımızın bedensel ve ruhsal zenginliğine vesile olacaktır. Yaşayarak Öğrenme ve Macera Parkı çocuklarımıza, şehrimize hayırlı olsun. Eğlenmek tüm çocukların hakkı” ifadelerini kullandı. Başkan Toçoğlu’nun konuşmasının ardından tesislerin özellikleri katılımcılara tanıtıldı.

Başkan Toçoğlu ayrıca program sonunda, “Ya Hak” diyerek ok attı.

Untitled-1

 

Untitled-1