İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eko Turizm Rotasında Pedal Dostu Festival başladı

AB tarafından destek almaya hak kazanan ‘Karadeniz’de Pedal Çevirelim’ projesi kapsamında gerçekleştirilen ‘Eko Turizm Rotasında Pedal Dostu’ festivali Millet Bahçesi’nde düzenlenen törenle başladı. 3 gün sürecek festivalle ilgili Başkan Ekrem Yüce, “Festival boyunca Sakarya’mızın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin tanıtımını sağlayacak ve bisiklet destinasyonlarımızın da paylaşımını yapacağız” dedi.

Avrupa Birliği tarafından destek almaya hak kazanan ‘Karadeniz’de Pedal Çevirelim’ projesi kapsamında ‘Eko Turizm Rotasında Pedal Dostu’ adıyla gerçekleştirilecek festival Millet Bahçesi’nde düzenlenen açılış programıyla başladı. 31 Mayıs – 2 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival boyunca Sakarya’nın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin tanıtımının yanı sıra bisiklet destinasyonlarının da paylaşımının yapılacak.

Festivale yoğun katılım

Festivalin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce yerli ve milli araç TOGG ile katılırken açılışa ayrıca projenin paydaşları SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Türkay, Bulgaristan, Romanya, Gürcistan ve Ukrayna’dan gelen temsilcilerin yanı sıra AK Parti Genel Başkan Danışmanı Akif Gülle, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Basın İlan Kurumu Müdürü İbrahim Çorbacı, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar, muhtarlar, oda ve STK temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Gelecek için çevrilen pedallar

Festivalin açılış konuşmalarını gerçekleştiren SUBÜ Öğretim Görevlisi Turan Bek, “Karadeniz’de çevirdiğimiz pedalların bizleri sağlığa, eğitime, dostluğa, hedeflediğimiz başarılarla dolu geleceğe götürmesini temenni ediyorum” derken Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Veysel Çıplak, “Büyükşehir Belediyemiz ulusal ve uluslararası birlik ve ağlarda proje yapan, yürüten, finansmana erişen bir kurumsal kapasiteye ulaştı. Kurum olarak amacımız Sakarya’mızın mavi ve yeşil zenginliklerini koruyarak dünyaya tanıtmak ve dünya ekoturizm destinasyonlarına dahil ederek ekonomisini geliştirmektir” diye konuştu.

Çevre dostu belediye

Göreve geldiği günden bugüne dek Sakarya’nın her alanda ivme kazanması için çalıştıklarına değinen Başkan Ekrem Yüce, “Göreve geldiğimiz günden bugüne dek Sakarya’mızda her alanda çalışmalar gerçekleştirmeye, hemşerilerimizin dertlerine çare olmaya, onlarla hem dem olmaya özen gösterdik. Bu süreçte şehrimizi yarınların güçlü Türkiye’sine hazırlayacak vizyon projeleri hayata geçirdik. Aynı zamanda rutin belediyecilik hizmetlerinde pek çok muvaffakiyet elde ettik. Üstelik tüm bunları en kıymetli mirasımız olan çevremize zarar vermeden gerçekleştirdik” dedi.

180 kilometre bisiklet yolu

Yüce, “Büyükşehir Belediyesi olarak çevre dostu bir belediyeyiz. Biliyorsunuz bisiklet kullanımı çevre dostu ulaşımda bir numara. Buradan hareketle SAKBİS’leri yaygınlaştırıyoruz.  Durmaksızın bisiklet yolu inşa ederek bisiklet yolumuzu 180 kilometreye çıkarttık. Hedefimiz bu yolu 500 kilometreye çıkartarak Sakarya’da bisiklet kullanımı maksimum seviyeye ulaştırmak. Şehrimizin çevreci ve spor potansiyelini en üst seviyelere çıkaracak çalışmaları düşünüyor, tasarlıyor, imzamızı atıyoruz” diye konuştu.

Sakarya’ya dünyadan ödüller

Başkan Yüce, “2021 yılında Danimarka’da Dünya Bisiklet Birliği tarafından dünyanın sayılı şehirlerine verilen “Dünya Bisiklet Şehri” unvanını kazanan ender şehirlerden biri olduk. Ayrıca düzenlediğimiz spor organizasyonları ve sporun tabana yayılması konusunda yaptığımız çalışmalar neticesinde 2023 yılının başında “Avrupa Spor Sehri” unvanını Sakarya’mıza kazandırmış olduk. Bu yıl ise Ayçiçek Bisiklet Vadisinde 17 Mayıs tarihi itibariyle Bike Fest’i başlattık. 110 ülkeden canlı yayın yaptığımız yarışlarımız heyecan dolu geçti. Önümüzdeki haftalarda 3-4 Haziran ve 10-11 Haziran tarihlerinde de yarışlar devam edecek inşallah. 14 Haziran itibariyle Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak Ayçiçek Vadimizde bin adet turuncu bisikleti, bisiklet severlere kiralamaya başlayacağız” dedi.

Karadeniz’de Pedal Çevirelim

Karadeniz’de Pedal Çevirelim projesi ile ilgili bilgiler paylaşan Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak sahip olduğumuz unvanlara layık olmak için bu bahsettiklerim gibi pek çok proje gerçekleştiriyoruz. Projelerimizden birisi de Karadeniz’de Pedal Çevirelim Projesi’dir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak paydaşlarımız olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Gürcistan ile Let’s Cycle At The Black Sea (Karadenizde Pedal Çevirelim) proje kapsamında toplam maliyetimiz 893 bin 941 Eurodur.

Proje kapsamında Karadeniz bölgesindeki geliri ve istihdamı artırmak adına önemli bir unsur olan bisiklet turizmi üzerine yoğunlaşıyoruz. Bunun yanı sıra var olan potansiyeli akıllı uygulamalar geliştirerek ve bu uygulamalarla birleştirerek alandaki insan ve kurum kapasitelerini arttırmayı amaçlıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz bu projemiz ile Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’ndeki diğer büyükşehir belediyelerine, Karadeniz Havzasında sınır ötesi ülkelerdeki belediyelere örnek olacağına inancımız tamdır. Bisiklet, geleceğin yeşil ve çevre dostu ulaşım aracıdır. Projemiz kapsamında bisiklet turizmini büyüterek farkındalık yaratacağız” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın