Engelli vatandaşların oylarını rahat kullanabilmeleri için gerekli önlemler alındı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli vatandaşların oylarını rahat kullanabilmeleri için gerekli önlemleri aldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Yüksek Seçim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı engelli vatandaşlarımızın seçme hakkını kullanmalarını kolaylaştırmak amacıyla işbirliğiyle çalışarak birtakım düzenlemeler gerçekleştirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından engelli seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için sandık ataması yapılırken göz önünde bulundurulmak üzere, görme ve ortopedik engellilerin listesi elektronik ortamda Yüksek Seçim Kurulu’na verilmiştir. Bilgiler seçmen kütüğüne işlenip muhtarlık bölgesi askı listelerinde (E) harfi ile gösterilmektedir.

Engelli vatandaşlar öncelikle www.ysk.gov.tr adresinden “Yurt İçi Seçmen Sorgulama” bölümüne gerekli bilgilerini girerek engellilik durumlarını sorgulayabilecekler. Ayrıca sorgulama ekranına e-posta adreslerini veya cep telefonu numaralarını girip kaydetmeleri durumunda seçimlerle Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılacak bilgilendirme mesajlarını alabilecekler.

Yüksek Seçim Kurulu’nun web sayfası Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün de katkılarıyla görme engelli vatandaşlar kolayca erişebileceği hale getirildi.

Engellilik durumları “Yok” görünen engelli vatandaşlar ise (ortopedik ve görme) 27 Mart 2015 Tarihine kadar Yüksek Seçim Kurulunun web sayfasında bulunan “Engelli Beyan Formu” ve “Kimlik Fotokopisi” ile bizzat veya bir yakını aracılığıyla ilçe seçim kuruluna veya ilçe seçim kuruluna gönderilmek üzere muhtarlığa başvurabilecekler.

Başvuru sonucu engelli vatandaşlar da 75 yaş ve üzeri vatandaşlar gibi oylarını aile bireyleri ile birlikte sandık kurulan yerlerin giriş katlarında kullanabilecekler. Ayrıca oy kullanmak isteyen engelli, gebe, hasta ve yaşlı vatandaşlarımız bekletilmeden öne alınacaklar.

Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedensel engeli açıkça belli olanlar akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oyunu kullanabilecekler. Bir seçmen sadece bir engelliye yardım edebilecek, birden fazla engelliye yardım edemeyecek. Öte yandan engelli seçmene yardım edenlere de öncelik verilebilecek.