İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gebze Cumaköy’de Modüler Atıksu Arıtma Tesisi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, Gebze ilçesine bağlı Cumaköy ile Mollafenari yerleşim bölgelerinin atıksularını arıtmak için Cumaköy’de modüler ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi inşa ediyor. Yaklaşık 7 km kollektör hattının da inşa edildiği proje Haziran ayında devreye alınacak.

KÜÇÜK YERLEŞİMLER İÇİN TESİSLER

Çevrenin korunmasına önem veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, kırsal kesimdeki küçük yerleşim alanları için İzmit Akmeşe, Hakkaniye ve Umuttepe, Karamürsel Valideköprü, Dilovası Tavşancıl, Derince Çavuşlu ve Kandıra Bağırganlı’da çeşitli kapasitelerde modüler atıksu arıtma tesisleri inşa etti. Bu tesisler ile kırsal bölgeleri çevre kirliliğinden kurtaran İSU, Gebze Cumaköy’de modüler ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinin inşaatına bir süre önce başladı.

10 BİN M3/GÜN KAPASİTELİ PROJELENDİRİLDİ

Seraların yoğun olarak bulunduğu Cumaköy ile Mollafenarı mahallerinin atıksularını arıtacak olan İSU Tip 1000 Modüler ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi, 10.000 kişi/gün olarak planlandı. 5.000 kişi/gün kapasiteli olarak inşa edilen tesisin debi kapasitesi 200 m3/gün x 5 adet = 1.000 m3/gün’dür. İhtiyaç halinde kapasitesi artırılabilecek tesisin betonarme, mekanik ve elektrik imalatları devam ediyor.

2.76 MİLYON TL’YE MAL OLACAK

İki yerleşim alanının atıksularını toplamak için de 6,81 km uzunluğunda çeşitli çaplarda borular kullanılarak kollektör hattı da inşa ediliyor. Boru döşeme çalışmalarının sürdüğü proje Haziran ayında tamamlanacak. Bölgeye hayat katacak Cumaköy Modüler İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2 milyon 760 bin TL’ye mal olacak.