SON DAKİKA

İstanbul Aydın Üniversitesi “Yüzde 100 Çevreci Üniversite” oldu

Bu haber 31 Mayıs 2019 - 11:51 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ FLORYA HALİT AYDIN YERLEŞKESİ, “SIFIR ATIK” PROJESİNDE YÜZDE 100 UYUMLU VAKIF ÜNİVERSİTE KAMPÜSLERİ ARASINDA YER ALDI.

İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Halit Aydın Yerleşkesi, “Sıfır Atık” projesinde yüzde 100 uyumlu vakıf üniversite kampüsleri arasında yer aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Valiliği tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan “Sıfır Atık” projesine tüm binalarıyla yüzde 100 uyum sağlayan 8 vakıf üniversite kampüsünden biri, İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Halit Aydın Yerleşkesi oldu.

7 tondan fazla atık toplandı

Üniversite olarak Ağustos 2018’de dahil olunan proje kapsamında Küçükçekmece Belediyesi ile entegre, geri dönüşebilir kağıt, karton ve karışık ambalaj atıklarının geri dönüşüme iletilmesi için 7 farklı yerde atık toplama noktaları oluşturuldu. Bu alanlarda projenin başladığı günden bugüne geçen 9 aylık zaman zarfında toplam 7 bin 650 kilogram geri dönüştürülebilir atık toplandı. Ayrıca atık pillerin kaynağında toplanması için atık pil kutuları her blokta her katta konumlandırıldı. Toplanan atık piller Haziran ayı içerisinde Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne (TAP) teslim edilecek.

Tüm atıkları kaynağında ayrıştıracaklar

Bunun dışında kampüs genelindeki bütün katlarda ve tuvaletlerde harekete duyarlı armatürler kullanıldı. Kağıt israfının azaltılması ve kullanımın minimize edilmesi için kullanıcı kotalı yazıcı otomasyon sistemine geçildi. Bina ısıtma sisteminde kullanıcı kontrollü sıcaklık ayarlama modülleri kullanıldı. Başlangıç olarak yapılan bu çalışmaların devamlılığı için üniversite genelinde personel ve öğrenci eğitimleri ile duyarlı toplumun oluşmasında etkin çalışmalar planlanıyor. Ayrıca yine kampüs genelinde gıda kaplarından ıslak mendillere, gazete ve dergilerden sigara izmaritlerine kadar her türlü dönüştürülen ve dönüştürülemeyen atıkların kaynağında ayrı toplanarak çevre mevzuatına uygun atık yönetimi planlaması yapılması da üniversitenin hedefleri içerisinde.

“Sıfır Atık” projesi nedir?

“Sıfır Atık” projesi, doğal kaynakların tüketiminin azaltılması, çevrenin korunması ve atıkların ekonomiye yeniden kazandırılması amacıyla, Sayın Emine Erdoğan himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından valiliklerin koordinasyonuyla yürütülüyor. Proje, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atığın miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.