3.9 C
İstanbul
9 Mart 2021

İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi Açıldı

Diğer Haberler

Sakarya’da oturma alanları şeritlerle kapatılıyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir merkezinde bulunan ve vatandaşların toplu olarak oturmalarını sağlayan banklar şeritlerle kapatılıyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi İl...

’15 milyonu aşkın maskeyi vatandaşlarımıza ulaştırdık’

Sakarya Büyükşehir Mart Meclis toplantısında 57 madde karara bağlandı. Başkan Ekrem Yüce, alınan kararların hayırlı olmasını temenni ederek, Sakarya’da...

‘Mavi Bursa’ için yoğun mesai

Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından belirlenen kriterlere göre orta riskli sarı grupta yer alan...

Avrupa’nın en büyük yoğun bakım kapasitesine sahip hastanelerden biri olan İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabının açılışı ve yerli yoğun bakım solunum cihazlarının teslim töreni gerçekleştirildi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yöntemiyle teşrifleriyle gerçekleştirilen törene Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Koca  açılış töreni öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi hakkında verdiği bilgide, hastanenin bütünüyle 15 Mayıs’ta faaliyete geçeceğini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, törende bilgi verirken yerli ve milli yoğun bakım solunum cihazlarının ilk kısmını teslim ettiklerini Mayıs ayının sonuna kadar 5 bin cihazın üretilmiş olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye Sağlık Hizmetlerinde Bir Destan Yazmıştır”

Ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin dahi çöktüğü, insanların hastane koridorlarında yetersiz müdahale sebebiyle öldüğü günlerde elimizdekinin kıymetini iyi bilmeliyiz. Türkiye yoğun bakım yatağı sayısındaki üstünlüğü ile bu sürece oldukça avantajlı girmiştir.

Bu dönem içerisinde kararlı bir  adım attık, Yeşilköy havaalanının bir bölümüne 45 günde 1005 yataklı hastane inşa edeceğiz dedik, tek odalı olmak üzere, şu anda bu hastanemizin inşası devam ediyor. Aynı şekilde yine Sancaktepe’de aynı oda sayısına sahip bir başka hastaneyi daha yapıyoruz.

Yeşilköy’de ve Sancaktepe’de hava ulaşımı olacak şekilde tedbirimizi aldık. Ve bununla uluslararası camiaya da hizmet verme imkânı yakalayacağız.” diyerek sadece bugüne değil 10 yıl sonrasına da cevap verebilecek bir yatırım yaptıklarını ifade etti.

Sağlık alanında yapılan reformlarla hem altyapının hem de sistemin güçlendirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık tüm dünyanın hayranlıkla takip ettiği, kamu-özel işbirliği ile bugüne kadar 10 şehir hastanesini hayata geçirdik. İnşası devam eden 8 şehir hastanesinin büyük bölümünü bu yılsonuna kadar hizmete almayı planlıyoruz. Şehir hastanelerimiz aynı zamanda ülkemizin sağlık turizminin de lokomotifleri olacaklardır.” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Avrupa’nın Tek Kampüste En Fazla Yoğun Bakım Kapasitesine Sahip Hastanesi

Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel İşbirliği modeli ile 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi tamamlandığında Avrupa’nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine sahip hastanesi olacak.

Başakşehir Şehir Hastanesi kampüsü içerisinde 469 yatak kapasiteli Genel Hastane, 327 yatak kapasiteli Kalp ve Damar Hastalıkları, 311 yatak kapasiteli Ortopedi ve Nöroloji, 521 yatak kapasiteli Çocuk, 359 yatak kapasiteli Kadın Doğum, 367 yatak kapasiteli Onkoloji, 128 yatak kapasiteli Psikiyatri ve 200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunuyor.

8 hastaneden oluşan dev sağlık kompleksi İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi gelişmiş olanaklarıyla sağlık sistemimizin gücüne güç katacak.

  • Tek Kampüste Sekiz Hastane
  • 456 Yataklı Yoğun Bakım Ünitesi
  • 2682 Yatak Kapasitesi
  • Uluslararası Standartlarda 90 Ameliyathane
  • Sismik İzolatörlü Hastane Binası

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Başakşehir Şehir Hastanesi ile ilgili “#BaşakşehirŞehirHastanesi’nin ilk etabı açıldı. #İstanbulumuza hayırlı olsun. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese İstanbullular adına şükranlarımı sunuyorum. #BizBizeYeteriz #BirlikteBaşaracağız” mesajını yayınladı.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler