İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Ayhan Orhan Arancı

İtfaiye’den Duyarlılık Çağrısı

Hava sıcaklıklarının her geçen gün yükselmesi sebebi ile vatandaşları olası yangınlara karşı daha dikkatli olmaya çağıran İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı, “Olası riskler ve yaşanabilecek can ve mal kayıpları konusunda daha duyarlı davranalım. Dikkatsizce yapılan bir davranış telafisi mümkün olmayan can ve mal kayıplarına sebep olabilir” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı, hava sıcaklıklarının etkisini her geçen gün yükseltmesinin olası orman yangınlarına da kapı araladığına dikkat çekti. Özellikle piknik ve mesire alanlarında yakılan mangal ateşlerinin orman yangınlarına sebep olabileceğini vurgulayan Arancı, vatandaşları bu konuda daha bilinçli olmaya çağırdı.

Piknik Alanlarında Bunlara Dikkat
Arancı, “Hava sıcaklıkları özellikle son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Kuruyan ot ve yapraklar piknik ve mesire alanlarında hoşça vakitler geçirmek isteyen hemşerilerimiz için birer afete de sebep olabilir. Kontrollü yakılmayan, iş bittiğinde de tam olarak su dökülmeyen piknik ateşleri tehlikeli boyutlara varabilecek afetlere davetiye çıkarabilir” diye konuştu.

Neler Sebep Olur?
Dikkatsizce yapılan bir davranışın hektarlarca ormanı yok edebileceğinin de altını çizen Ayhan Orhan Arancı şunları söyledi; “Araçlar seyir halindeyken kontrolsüzce dışarı atılan sigara izmaritleri de yangınlara sebep olabiliyor. Yine piknik ve mesire alanlarında çevreye bırakılan cam şişe ve bunlara benzer cisimler güneş ışığıyla birleşip mercek etkisi yapabiliyor. Bu da yangına sebep olabilir.”

Duyarlılık Çağrısı
“Ormanlar birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmalarının yanında, oksijen kaynağı olma gibi çok önemli bir rol üstleniyor. Ormanları birlikte koruyalım. Olası riskler ve yaşanabilecek can ve mal kayıpları konusunda daha duyarlı davranalım. Büyükşehir İtfaiye Teşkilatı olarak bu konudaki bilgilendirme, denetim ve hazırlıklarımız 7/24 sürüyor.”