3.6 C
İstanbul

Kartepe AGM için atıklar sorun değil

- REKLAM -

Türkiye’de faaliyete geçirilen Atık Getirme Merkezleri (AGM) arasında örnek gösterilen Kartepe Belediyesi AGM’de amacına uygun olarak atık kabülleri devam ediyor.

Kartepe Belediyesi, Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in hassasiyeti doğrultusunda evsel nitelikli katı atıkların öncelikle kaynağında azaltılması, ayrı toplanması ve geri kazanım sistemine dahil edilmesine yönelik çalışmalarını da başarıyla uygulamaya devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Köseköy Mahallesi’ndeki garajın arkasında 2 bin metrekarelik alanda kurulan Kartepe Belediyesi Atık Getirme Merkezi ile de bu atıkların toplanması ve kaynağında ayrıştırılması sağlanıyor.

Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Sinan Şahin, ilçemizde evlerden, okullardan vb yerlerden kaynaklanan atık çeşitliliğinin fazla olduğunu belirtti. Müdür Şahin, evsel nitelikli atıkların öncelikle kaynağında azaltılması, ayrı toplanması, geri kazanım sistemine dahil edilmesi, geri kazanılmayacak olanların ise bertaraf edilebilmesi için tüketicilerin kaynağında ayrı topladıkları atıkları Kartepe Belediyesi Atık Getirme Merkezine bırakmaları konusunda destek istedi.

Halen belediye sınırları içerisinde hanelerden kaynaklanan atıkların kabul edildiği AGM’de toplanan başlıca atık türleri arasında; atık piller, fluorasanlar, aküler, elektrikli ve elektronik atıklar, boya vb. atıkları, kullanılmayan veya tarihi geçmiş ilaçlar, ömrünü tamamlamış lastikler, iri hacimli atıklar, bitkisel atık yağlar yer alıyor. Bu vb. atıklarını atık getirme merkezine getirebileceklerini belirten Şahin, atıkların da usulüne uygun şekilde biriktirilerek lisanslı firmalara gönderilmek suretiyle bertaraflarının yapıldığını kaydetti.

Evlerden kaynaklanan bu tür atıkların çöplere atıldığını ve bu atıkların toprağa, havaya ve çevreye zararlı olduğunu bildiren Temizlik İşleri Müdürlüğünde görevli Çevre Yüksek Mühendisi Gökçen Gönülay, “Fluorasan, akü, pil gibi civa vb. ağır metal bulunduran atıklar hem çevremize hem de insan sağlığına zarar vermektedir. Özellikle civa gibi ağır metallerin kesinlikle solunmaması, vücuda temas etmemesi gerekir. İnsanda beyin felci, zeka geriliği gibi hastalıklara sebep olması nedeni ile de oldukça tehlikelidir” dedi.

Artık kullanılmayacak olan beyaz eşyalar, elektrikli ve elektronik eşyalar da gelişi güzel çevreye atılmaması ve hurdacılara verilmemesi gerektiğini belirten Gönülay, “Bu atıklarda içinde bulunan zararlı maddeler usulünce yapılmayan parçalamalar sırasında toprağa, suya, havaya karışmakta ve çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Bütün vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Evlerindeki bu tür atıkları Köseköy’deki AGM’ye bırakmalarını veya 373 41 83 nolu telefondan belediyeye ulaşarak evlerinden atık teslimi yaptırmalarını bekliyoruz” dedi.

- REKLAM -spot_img

Araç Kiralama - Arayın, Karşılaştırın ve Tasarruf Edin

Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler