Kartepe’de sele ve toprak kaymasına karşı taş duvarlar örüldü

Yağışlardan en çok etkilenen yerleşim yerlerini mercek altına alan Kartepe Belediyesi, bölgede güvenlik bandı oluşturmak adına sele ve toprak kaymasına karşı taş duvar örme çalışmalarına hız verdi.

Kartepe Belediye Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler heyelan ve toprak kayması başta olmak üzere olası sel afetleri karşı tedbirlerini artırarak devam ettirdi. Bu kapsamda Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Maşukiye, Uzuntarla, Suadiye ve Ketenciler Mahalleleri’nde yaklaşık 3.500 metreküp taş duvar örerek bölgede can ve mal güvenliği yanında kabristanlık çevre düzenlemesi ile kent estetiğine katkı sağlayan düzenlemelerde bulundu.
Ekipler yerleşim yerlerine yakın mesafede olan derelerin şiddetli yağışlarda ev ve bahçelere zarar vermesine engel olmak adına dere yatakları kenarlarında istinad duvarı çalışması yaparak dereleri güvenli hale getirdi. İlçe genelinde toprak kaymaları ve heyelan olma riski olan alanlarda taş duvar ören ekipler bölgede güvenlik bandı oluşturarak güzergahları koruma altına aldı. Kabristanlık çevresini estetik bir görüntüye büründürecek düzenleme çerçevesinde ekipler taş duvar örme çalışması da yaptı.
Kartepe ilçe genelindeki düzenlemeler kapsamında ekipler Uzuntarla Merkez Mezarlık çevresinde, Suadiye Mahallesi Dereli Sokak üzerinde dere kenarında, Maşukiye Mahallesi’nde Uzuntarla Yolu Caddesi üzerinde toprak kayması ve heyelan riskli alanlarda çalışmalarını tamamladılar. Ekipler, Ketenciler Mahallesi Bungalov Ev Proje alanında da güvenlik bandı oluşturma adına yürüttüğü taş duvar örme çalışmasında ise sona yaklaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.