İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kartepe’deki Tarih, Korunarak Restore Edilecek

Kartepe Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü, ilçedeki tarihi değerleri koruyarak işlevsel hale getirmek adına proje hazırlama çalışmalarına hız verdi.

Bu kapsamda belediye ekipleri Uzuntarla Mahallesi’nde bulunan ve Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescilli olan 5 adet eski Seka Lojmanı yeniden işlevlendirilerek rölöve, restitüsyon, restorasyon ve mühendislik projelerinin hazırlanması işine start verdi.

Ekipler, belediye konuk evi, kültürel, sosyal ve ticari tesis amaçlı kullanılmak üzere yeniden işlev kazandırmak amacıyla tescilli binaları hem kullanıma açmayı hem de tarihi değer olarak geçmişin izlerini günümüze taşımayı hedefliyor.

Seka Kamp Alanı’nın yanında bulunan lojmanlar ile ilgili yürütülen çalışma Kartepe Sukay Kablolu Tesisleri’nin de üst tarafında bulunması açısından konum olarak da çok amaçlı hizmet vermesi açısından ayrı önem taşıyor.

Restorasyona yönelik yeni teknolojik olanaklar ve özgün malzeme kullanımı desteklenecek çalışmada yeni malzemelerin eski malzemelerle birlikte kullanımında özgünlüğü
bozmayacak şekilde projeyi yürüteceklerini ifade eden Plan ve Proje Müdür Ferda Şahin, “Kültür varlığı yapılara getirilen müdahalelere ilişkin ana yaklaşım ve bu çerçevede yapılacak müdahaleler, yapının özgün tasarımını bozmayacak şekilde aynen korunarak, yenilenecek, tamamlanacak şekilde projeleri hazırlamaktayız” dedi.