İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kazan ‘Ciğerlerimize beton dökmeyin’

Sakarya’nın Geyve ilçesi Doğancıl Mahallesinde yapılması planlanan çimento fabrikası için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) toplantısı yapmak üzere bölgeye gelen yetkililere halk ve sivil toplum örgütleri geçit vermedi.

SAKARYA – Geyve
Toplantı öncesi yolu traktörlerle kapatan yerel halk sabahın erken saatlerinden itibaren havanın soğuğuna da aldırış etmeden bir araya geldi. Saat 14.00 da yapılması planlan toplantı öncesi Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan da halka destek vermek için oradaydı.

“CİĞERLERİMİZE BETON DÖKMEYİN”

Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Yeliz Aydın, Av. İlknur Ebiz Yıldız ve Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonu Üyesi Av. Serkan Yılmaz Kılıç’ın da destek verdiği eylemde halk ve STK’lar “ciğerlerimize beton dökmeyin”, “çimento mu yiyek”, “yeşilimizi meyvamızı havamızı koruyoruz” diyerek birbirinden anlamlı pankartlarla çimento fabrikasını istemiyoruz mesajı verdi.

Eylemde bir araya gelen vatandaşlara seslenen Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan: ”ilimize Geyve’mize sahip çıkmak için buradayız.” diyerek çimento fabrikasının çevreye verdiği zarara dikkat çekti.

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNE KIYMAYIN

Başkan Zafer Kazan konuşmasında “Çimento fabrikası Sakaryalılara zehirden başka hiçbir şey vermeyecek. Geyve’nin doğasını havasını insanlarını mahvedecek. Oysa ki bu verimli coğrafya insanlara can veriyor hayat veriyor, ağaçları temiz hava veriyor, oksijen veriyor, toprakları ayva, kiraz, üzüm veriyor. Böylesi verimli kadim tarım toprakları bulunan bir coğrafyayı çimento fabrikası ile kirletmek skandaldır.” şeklinde yaptığı konuşmasında yetkililere de “Gelin bu işten vazgeçin Geyve’nin toprağına kıymayın çocuklarımızın geleceğine kıymayın. Burası doğru yer değil” mesajı verdi.

Başkan Zafer Kazan çimento fabrikasının kurulması yönünde karar alınması halinde anayasanın verdiği tüm direniş yollarını kullanacaklarını ve Sakarya Barosu olarak konunun takipçisi olacaklarını ifade ederek “Geyve’nin ayvasını çimento fabrikasına yedirmeyeceğiz” dedi.