KİK tramvay alımı ihalesini onayladı

Kamu İhale Kurumu(KİK), Büyükşehir’in 12 adet tramvay aracı alımı ihalesini onayladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 12 adet tramvay aracı alımı ihalesi Kamu İhale Kurumu(KİK) tarafından onaylandı. 21 Temmuz’da yapılan ihaleyi %100 yerli bir firma olan Bursalı Durmazlar Makine Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin 19 milyon 740 bin Avro bedelle kazanmasının ardından KİK’e itirazda bulunulmuştu. İtirazı değerlendiren KİK, ihalenin onaylanmasına karar verdi.

12 ADET TRAMVAY ARACI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 10 farklı güzergah içinden Yahya Kaptan ile Sekapark arasında 7,2 km uzunluktaki tramvay hattının güzergahını belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştı. Tramvay hattının kurulması için yapılan ihalenin ardından ihaleyi alan firmayla geçtiğimiz günlerde bir protokol imzalandı. Büyükşehir aynı dönmemde 12 adet tramvay aracı alımıyla ilgili olarak da ihaleye çıktı. Bu ihaleyi 19 milyon 740 bin Avro teklifle Bursalı Durmazlar firması kazandı.

PROTOKOL İMZALANACAK
Adı, modeli ve turkuvaz rengi halkımız tarafından belirlenen Akçaray’ın hizmete girmesi için alınacak 12 adet araçla ilgili yapılan ihaleye itirazda bulunuldu. İtirazı değerlendiren KİK, ihalenin onaylanmasına karar verdi. İhale kapsamında önümüzdeki günlerde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Durmazlar firmasının yöneticileri arasında protokol imzalanması bekleniyor.

17 AYDA ARAÇLAR TAMAMLANACAK
İhaleyi kazanan yüklenici firmadan 12’nci ayda 1 araç, 14’üncü ayda 2 araç, 15’inci ayda 3 araç, 16’ıncı ayda 3 araç ve 17’inci ayda 3 araç olmak üzere toplam 12 adet tramvay aracını teslim etmesi isteniyor. Alçak tabanlı olacak tramvay 28-33 metre uzunlukta ve 2,45-2,65 metre genişlikte olacak. 250-300 yolcu kapasiteli olacak tramvayın her iki yönde de iniş ve biniş kapıları ile iki ekli kapı ve dört çift kapısı olacak. Her iki baştan da sürücü kabini bulunacak tramvay, her iki baştan da sürülebilecek. Maksimum işletme hızı 70 km/s, ortalama işletme hızı ise 20 km/s olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.