İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kocaeli Üniversitesinde Üniversite-Sanayi İşbirliği Semineri düzenlendi

Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen “Bilimsel Bilginin Ürüne Dönüştürülmesi: Sanayiden Örnekler” semineri Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Ford Otosan Ürün Geliştirme Genel Md. Yrd. Ernur Mutlu’nun konuşması olarak yer aldığı seminere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Çanakcı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sami Arsoy, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

KOÜ-FORD İşbirliğinin Çıktısı Yakında Alınacak
Seminer açılışında, Üniversite-Sanayi işbirliğini önemseyen bir üniversite olduğumuzu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, “İlimizde özellikle Ar-Ge merkezi olan şirketler ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ford Otosan bunlardan bir tanesi ve bu görüşmeler neticesinde kısa zamanda çıktı almayı bekliyoruz. Bu kapsamda yapılacak işbirliği ile Ford Otosan bünyesinde çalışanların üniversitemizde lisansüstü eğitimi almasını ve özellikle doktora eğitimleri sırasında yapılacak projeler ile Üniversite-Sanayi işbirliğini arttırmayı hedefliyoruz. Yapılacak bu tür işbirlikleri ile de ülkemizin gelişimine katkı sağlayacağız” dedi.

Otomotiv Sektörü Anlatıldı
Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Arsoy, konuşmacı olarak üniversitemize gelen Ford Otosan Ürün Geliştirme Genel Md. Yrd. Ernur Mutlu’ya teşekkür ederek, özgeçmişiyle ilgili bilgi verdi. Otomotive olan talebin her geçen gün arttığını söyleyerek sözlerine başlayan Genel Md. Yrd. Mutlu, “Dünyada yılda 73 milyon üretim yapılıyor. Küresel üretimde şu anda Çin 1. sırada, ülkemiz ise 15. sırada yer alıyor. Üretim konusunda 1 milyon sınırını aştık. Ancak bunu daha da ilerilere taşıyabilecek potansiyele sahibiz” dedi. Ülkemizde otomotiv sanayinin %95’inin Marmara Bölgesi’nde yer aldığını açıklayan Mutlu, ülkemizdeki otomotiv sanayinin gelişme sürecini aktardıktan sonra Ford Otosan’ın tarihi ve Ar-Ge Merkezi’nin çalışmalarını paylaştı. Üniversite-Sanayi işbirliğine şirket olarak büyük önem verdiklerinin altını çizen Mutlu, “Aralarında Kocaeli Üniversitesi’nin de yer aldığı üniversiteler ile bugüne kadar 100’ün üzerinde proje yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.