İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOSKEM cankurtaranlık hizmetine başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi KOSKEM, Kocaeli sahillerinde boğulma olaylarına karşı cankurtaranlık hizmetine başladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan Kocaeli Su Kazalarını Engelleme Merkezi(KOSKEM), 2015 yaz sezonunu başlattı. Kocaeli Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcı Doğan Erol’la birlikte İtfaiye Daire Başkanlığı önünde toplanan KOSKEM ekipleri teçhizatlarıyla birlikte görev bölgelerine harekete etti. Sahillerde verdiği cankurtaranlık hizmetiyle vatandaşların rahat bir yaz sezonu geçirmelerini amaçlayan KOSKEM, Kocaeli’de Marmara ve Karadeniz’deki 8 sahil bölgesinde görev alıyor. 13 Haziran’da sezon açılışı yapan KOSKEM, Büyükşehir personeli ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 200 kişilik kurtarma ordusuyla 20 Eylül’e kadar hizmet verecek.

HAFTANIN YEDİ GÜNÜ

KOSKEM haftanın yedi günü 10.00-18.00 saatleri arasında cankurtaranlık hizmeti veriyor. Halkın güvenli bir şekilde denize girebilmesi için 2005 yılında başlatılan su kazalarını engelleme hizmeti 2008 yıllarına kadar 1 bölgede hafta sonları gerçekleştirilirken, 2009 yılı itibari ile haftanın 7 günü Kandıra; Cebeci, Kumcağız, Seyrek, Sarısu, Bağırganlı, Karamürsel; Altınkemer ve 2013 yılında hizmete giren Darıca-Bayramoğlu Halk Plajı ve Kadınlar Plajı’nda verilmeye başlandı.
2014’TE SIFIR VAKA
2005-2015 yılları arası verilen cankurtaranlık hizmetlerinde 3 bin 464 vatandaş boğulmaktan kurtarıldı. Su Kazaları Engelleme Hizmetleri ile ilgili veriler incelendiğinde ilerleyen yıllarda boğulma vakalarında azalma, kurtarılan insan sayısında artış yaşandı. Geçmiş yıllarda çift hanelerde olan boğulan kişi sayısı, Büyükşehir tarafından verilen cankurtaranlık hizmeti sonucunda tek hanelere düştü. 2014 yılında KOSKEM’in çalışma bölgesi ve saatleri içerisinde boğulma vakası yaşanmadı.

100 ADET UYARI TABELASI
KOSKEM ekipleri tarafından, görev yapılan sahiller ile İzmit Körfezi, Sapanca Gölü ve ayrıca Ömerağzı, Kefken, Kerpe, Kovanağzı, Babalı-Dikili, Uzunkum, Lahana koyu bölgelerinde, denize girecek vatandaşlarımıza uyarıda bulunmak ve boğulma vakalarının önüne geçmek için toplam 100 adet uyarı tabelası ve 100 adet ipleriyle beraber can simidi konuldu. Sahillerdeki birçok bölgeye de emniyet şeritleri (mantarlar) çekilerek, Karadeniz’in yapısıyla ilgili tehlikeli olan rip akıntısı (çeken akıntı) ile ilgili uyarıcı tabelalar yerleştirildi. Cankurtaranlık çalışmalarında dünya standartları, Mavi Bayrak Kriterleri ve TSSF’nin standartlarına uygun olarak Kocaeli sahillerinde görev alacak tüm personele profesyonel eğitmenler tarafından eğitimleri verildi. Havuzda verilen cankurtaranlık eğitiminin ardından cankurtaranlık belgesi aldılar. Belge süresi geçen personele ve gönüllülere eğitimlerle bronz ve gümüş cankurtaranlık bröveleri verildi.

TAM TEÇHİZAT
Ayrıca sahillerde su kazaları hakkında vatandaşları bilgilendirmek amacıyla hazırlanan broşürler, yaz dönemi boyunca görev bölgelerinde dağıtılacak.
Sahillerimizde su kazaları hizmetlerinde kullanılmak üzere Dünya Cankurtaranlık kriterleri içerisinde gerekli olan kıyafet, ekipman (dürbün, can kurtarma kemeri, cankurtaran simidi, istasyon çadırı, düdük, suluk, güvenlik şeritleri için ip ve mantar, palet, maske, şnorkel, fırlatma ipi, telsiz, gözetleme kuleleri vb.) 6 adet jet ski ve 6 adet zodyak bot göreve hazır bekliyor.

ÖRNEK PROJE
Kocaeli sahillerindeki su kazaları engelleme hizmeti, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birimleri, sivil toplum kuruluşları ve gönüllü vatandaşlar ile ortak çalışmalar kapsamında gerçekleştiriliyor. Bu örnek proje ülkemizde halkın ve yerel yönetimimizin kaynaşmasına sağlayan bir ilk olma özelliğini taşıyor.

GÖREV ALAN BİRİMLER VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Zabıta Dairesi Başkanlığı Güvenlik Şube Müdürlüğü, Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Ambulans Birimi, Ulaşım Dairesi Başkanlığı, AKUT Arama Kurtarma Kocaeli Şubesi, MAGDER (Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği) Kocaeli Şubesi, Gönüllü İtfaiyeciler ve Yeditepe Üniversitesi Arama Kurtarma Kulübü(YÜDAK).

ÖNEMLİ UYARI!

KOSKEM, 2015 yılı yaz sezonunda denize girecek vatandaşlarımızın özellikle cankurtaranlık hizmeti verilen plajları tercih etmelerini, denizin dalgalı olduğu zamanlarda asla denize girmemelerini ve plajlarda görev yapan cankurtaranların uyarılarını dikkate almaları konusunda uyarıda bulundu. Cankurtaranlar ilk iki günde 5 boğulma vakasına müdahale ettiler. Öte yandan KOSKEM, İzmit ve Başiskele sahilindeki işletmelere boğulma olaylarına karşı ilk müdahale için 9 adet ipli can simidi verdi.