İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Mimar Sinan Türk Mimarlar İçin Önemli Bir Figür’

Kocaeli Üniversitesi Radyosu Radyo K.İ. yayınlanan Güne Bakış’ta “Mimar Sinan ve Mimarlar Günü” hakkında konuşuldu. Helin Kaya ve Mesmi Özer Korkutan’ın sunduğu Güne Bakış programına Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Oya Şenyurt konuk oldu.

Veysel ARNUS Radyo K.İ. – KOCAELİ Doç. Dr. Oya Şenyurt konuşmasına Mimar Sinan hakkında bilgi vererek başladı. Şenyurt, “Mimar Sinan Kayseri bölgesinde Rum kökenli bir ailenin çocuğuydu. Kanuni Sultan Süleyman zamanında devşirme çocuklar toplanırken, Sinan da o çocukların içerisinde yer alıyordu. Yaşadığı yerde marangozlukla uğraşan Sinan, sarayda aldığı eğitimlerle geleceğinin temelini atmıştı” dedi.

Oya Şenyurt, “Mimar Sinan’ın Prut nehri üzerindeki yüzer köprüyü inşa etmesi onu hassa mimarlık örgütünün baş mimarı yapmıştır. Hassa Mimarlık devletin ve sarayın baş mimarı demektir. 1587-1588’de vefat etmiştir ve ne kadar yaşadığı hakkında bilgimiz yoktur. Türbesi, Süleymaniye Külliyesi’nin bir köşesinde onu temsil eden pergel biçimindeki bir yapıdır” ifadelerini kullandı.

Mimar Sinan’ın kendi yaşadığı dönemdeki yeri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Şenyurt, o dönemde Avrupa’da Rönesans mimarisinin etkili olduğunu ve sanatçı koruması halinin bulunduğunu belirtirken Osmanlı’da ise mimarların yapması gerekenlerin keskin hatlarla belirlendiğini ifade etti. Şenyurt ayrıca Osmanlı’da mimarlardan bir sanatçı yerine bir mühendis gibi belirli kalıplar dahilinde çalışmasının beklendiğini belirtti.

Şenyurt, “Sinan’ın uygulamadan uygulamaya giderek billurlaşan bir kavramsal mükemmellik arayışı içinde olduğunu, sırasıyla Şehzade, Süleymaniye ve Selimiye Camilerinde de buna ulaştığını söyleyebiliyoruz. Kendinden önce bulunduğu coğrafyada denenmemiş, düşünülmemiş şemalarla yaptığı denemeler kavramsal bir uğraşın var olduğunu düşündürüyor” dedi.

Mimar Sinan ve Mimarlar Günü’nün her yıl nisan ayının 2.haftası kutlanıldığını ve geçmiş dönem ile günümüz dönem mimarlığının anlaşılması için önemli bir gün olduğunu belirten Şenyurt, Mimar Sinan’ın hala Türk mimarları için önemli bir figür olarak kaldığını söyledi. Şenyurt, ayrıca bu günün Mimar Sinan’ın konumunu halka anlatabilmek için oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Oya Şenyurt, mimarlık mesleğiyle ilgili olarak ise “Öncelikle sabır işidir mimarlık. Bu işi çok sevmek gerekiyor. Öğrencilerin kafasındaki hayallerle bölüme geldiğini fakat bunlarla karşılaşmadığı zaman işten soğuduğunu görüyorum. Dolayısıyla bölümlere girmeden, tercih yapmadan önce bu işi yapanlarla konuşmaları ve bölümdeki derslerin içerikleriyle ilgilenmeleri gerekmektedir. Aksi durumda zorluk çekebiliyorlar” dedi.

Şenyurt, Kocaeli Üniversitesi’nde teknik ve uygulamaya yönelik eğitimler verildiğini belirtirken, Mimarlık Eğitimi’nin daha iyiye gitmesi için çalıştaylar ve konferanslar da gerçekleştirildiğini söyledi. Şenyurt, ayrıca uygulama ve kuramsal eğitimin dengeli olarak ilerlemesinin önemli olduğunu belirtti.

Şenyurt, Türkiye’deki mimariye verilen önemle ilgili olarak ise “2003 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nden yapılar korunmadığı için tarihi yarım adayı çıkarma uyarısı gerçekten çok dikkat çekiciydi. Yani bunu UNESCO’nun değil de bizim kendi kendimize koruma adına bir şeyler yapabilmek için çeşitli kararlar almamız gerektiği şeklinde düşünüyorum ”dedi.

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Oya Şenyurt, Mimar Sinan ve Mimarlar Günü’nün Türk mimarisinin geldiği noktanın tartışılması için önemli bir fırsat olduğunu belirtirken mimarlık konusunun daha çok gündeme taşındığı günler dilediğini sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.