Rüstem Keleş ‘Sapanca Gölü insani tüketim için kullanılmalı’

Dünya Su Günü Etkinliklerinde konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “En sağlıklı ve temiz içmesuyunu vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Hemşerilerimizin çeşmelerine ulaştırdığımız içmesuyunun değerleri, pet şişe sulardan daha üstün” dedi.

 

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi ile 21 Haziran Ortaokulu’nun ortaklaşa düzenlediği etkinliklerle Dünya Su Günü kutlandı. AKM’de gerçekleştirilen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun yanı sıra Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Büyükşehir ve SASKİ Bürokratları, okul yöneticileri ile çok sayıda öğrenci katıldı. 21 Haziran Ortaokulu Müdürü İskender Keskin yaptığı açılış konuşmasında, programın hazırlanmasına katkılarından dolayı SASKİ Genel Müdürlü Rüstem Keleş’e teşekkür etti.

 

Sudan taraf olmalıyız

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Su sadece bardaktan alıp içtiğimiz bir materyal değildir. Su, toplumlar ile iç içe olan bir varlıktır. Suyu hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor. Bizim kültür ve medeniyet anlayışımızda su hayatın her anı için değerli görülmüştür. Bu nedenle tüm imkanlarımızla su tarafında olmalıyız. Biz sudan taraf olmalıyız. Peygamberimiz su ikram etmeyi asil bir davranış olarak göstermiştir. Suyu savunmak, su için mücadele etmek çok asil bir davranıştır” diye konuştu.

 

Almanya’ya uzanan içmesuyu hattı

SASKİ’nin şehrin su geleceğin garanti altına almak için gerekli ekolojik ve bilimsel çalışmaları yürüttüğünü de belirten Rüstem Keleş, “3 bin kilometre içmesuyu hattına sahibiz. Bu hattın uzunluğu Sakarya ile Almanya arasındaki mesafe kadardır. 2 bin kilometre daha içmesuyu hattı inşa etmek için çalışıyoruz. 6 adet arıtma tesisimiz var, inşallah 3 içmesuyu arıtma tesisi daha inşa edeceğiz. 3 atıksu arıtma tesisimiz var. İnşallah şehrimize 4 yeni atıksu arıtma tesisi daha kazandıracağız. SASKİ olarak bugüne kadar şehrimiz için yaklaşık 1 Milyar TL harcadık. Yine yaklaşık 600 Milyon TL’lik projelendirilmiş çalışmamız var” dedi.

 

Alternatifi olmayan tek varlık sudur

Sapanca Gölü’nün özenle korunduğunu de açıklamalarına ekleyen Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Şuna inanın ki Sapanca Gölü bugün devraldığımız günden daha çok korunuyor. Gerek yapılaşma gerekse evsel atıklarla ilgili gerekli tüm çalışmaları yürütüyoruz. Sapanca Gölü’nün tekrar eski seviyesine gelmesi hepimizi sevindirdi. Ancak bu gölün geleceğini riske etmek anlamına gelmiyor. Her zaman Sapanca Gölü insani tüketim öncelikli kullanılmalı dedik. Bu tezimizi savunmaya devam edeceğiz. Sapanca Gölü’nün seviyesinin yükselmesi bizleri asla rehavete sürüklememelidir. Sapanca Gölü’ndeki endüstriyel kullanım gelecek nesillere hiçbir şekilde açıklanamaz. Dünya üzerinde Allah’ın yaratmış olduğu, alternatifi olmayan tek varlık sudur” ifadelerini kullandı.

Dünya Su Günü Etkinlikleri

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş’in konuşmasının ardından 21 Haziran Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı program başladı. Ritim, piyes ve halk oyunları gösterileri ile renklenen program katılımcıların büyük beğenisini kazandı.

Gönül Rahatlığıyla Çeşmeden Su İçin

Dünya Su Günü etkinliklerinin kapanış konuşmasını ise Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu yaptı. Öğrencileri sergiledikleri performanstan dolayı tebrik eden Toçoğlu, “Çok güzel bir program izledik. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Suyun önemini biliyoruz. Su ve Kanalizasyon İdaremizin evlerinize ulaştırdığı su, en sağlıklı ve güvenli olandır. Size ulaştırılan suyun değerleri pet şişelerdeki sulardan daha üstündür. Evlerinizde gönül rahatlığıyla çeşmelerden su içebilirsiniz” dedi.