İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sakarya Barosu Ünlü Spiker hakkında suç duyurusunda bulundu

Sakarya Barosu, sabah kuşağı programında yayınlanan bir habere yorum yaparken, avukatları hedef alan sözlerinden ötürü ünlü haber spikeri Erkan Tan hakkında, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Baro Başkanlığı “sesli ve görüntülü ileti yoluyla hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama suçlarından dolayı” Beyaz TV haber spikeri Erkan Tan’dan şikâyetçi oldu.

KAMU DAVASI AÇILMASINI TALEP ETTİ
Şikayeti Baro adına Başkan Av. Zafer Kazan gerçekleştirirken, Kazan sözkonusu şikâyet dilekçesinde, “sunulan nedenler ve CMK madde 12/5, 160 , 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun Madde 6, 125, 216 ve 1136 sayılı Av. Kanunu 57-76/1-95/4- 97/6 ile tüm yasal mevzuat karşısında; şüpheli Erkan TAN hakkında yüklenen suçlardan soruşturma başlatılarak hakkında kamu davası açılmasını talep ederiz” ifadelerini kullandı.

İŞTE ŞİKÂYETE KONU OLAN O SÖZLER:
Ünlü Spikerin, Beyaz TV’de yayınlanan “Erkan Tan Vakti” Sabah Kuşağında “ADLİYE’DE ARAMA GERGİNLİĞİ” başlıklı haberde, avukatları hedef alan ve şikâyete konu olan o sözleri aynen şöyle:
“Ya avukatlar açıkça maraza çıkartmak istiyoruz, arıza çıkartmak istiyoruz, huzur ve güvenlikten rahatsız oluyoruz desenize be. Onu desenize… Avukatlar, her an Türkiye’nin dört bir yanına uçakla seyahat ediyorsunuz. Yalan mı? Türkiye’nin dört bir yanındaki Adliyelerde sizin davalarınız var, müvekkilleriniz var. Havalimanlarına girerken donunuza kadar aranıyorsunuz. Hiç kimse birşey demiyor. Diyemez, çünkü normal. Çünkü senin güvenliğin için yapıyorlar o aramayı. Adliye’ye girerken niye bu kadar arıza çıkarıyorsun. Heee? Senin güvenliğin için yapıyorlar o aramayı. O teröristler savcıyı değil de, aranızdan birini rehin alsaydı ne olacaktı? Gerçi sizin adamlar. Sizi rehin almaz…”

AVUKATLAR İÇİN DİLEKÇE
Öte yandan Sakarya Barosu tarafından, Erkan Tan hakkında şikayetçi olacak avukatlar için de birer şikayet dilekçesi hazırlandığı öğrenildi. Bu arada ünlü spiker hakkında ülke genelinde bir günde 300 avukatın suç duyurusunda bulunduğu öne sürüldü.

(Haber – Fotoğraf : Hülya Sürücü)