İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sakarya’da SASAY kuruldu

Sakarya Büyükşehir Meclisi son dönemde şehrin gündeminde geniş yer bulan hafriyat sahaları ile ilgili önemli bir maddeyi karara bağladı. Kurulan SASAY isimli yeni şirket ile hafriyat yönetimine profesyonel bir yaklaşım getirildi. Hafriyat, atık, çöp ve tehlikeli maddelerin şehre girişleri konusunda etkin bir mücadele ortaya koyan Büyükşehir, ayrıca yol çalışmalarında koordinasyonu sağlaması hedefiyle Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyonu Dairesi Başkanlığı’nı da kurdu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun başkanlığında toplandı. Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen oturumda meclis üyeleri 62 gündem maddesini karara bağladı. Toplantıda yıllık faaliyet raporu meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edilirken; Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekillikleri başta olmak üzere, meclis katipleri, encümen ve komisyon üyelerinin de seçimi yapıldı.

Okulların Kaldırılması Doğru
Toplantıda faaliyet raporu ile ilgili açıklamalarda bulunan MHP Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu, “Faaliyet raporumuz hayırlı olsun. Şehrin gündemine de geldi. Atatürk Okulu mevkiinde otopark gerekliliği söz konusu. Burası benim de öğrenim gördüğüm bir okul. Bu okulun kaldırılarak buraya otopark yapılması teknik açıdan doğru bir karardır. MHP grubu olarak bu projeyi destekliyoruz” diye konuştu.

900 Kilometrelik Asfalt
Meclis başkan vekili, encümen ve komisyon üyeleri seçimi ile ilgili maddede meclis başkanlığını üstlenen Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Etçioğlu’na yapıcı eleştirilerinden dolayı teşekkür etti. Alemdar, “Büyükşehir Belediye Başkanımız da ifade ettiler: şehir merkezi ve grup yollarında 900 kilometrelik bir asfalt çalışması yapılıyor. Bütün ana caddelerde asfalt devam ediyor. Daha iyisini yapmak için gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Profesyonel Bir Yaklaşım
Büyükşehir Meclisi’nde oldukça dikkat çeken bir gündem maddesi de oy birliği ile kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin hafriyat ile mücadelesine profesyonel bir yaklaşım getirme hedefi doğrultusunda Mali Çevre Kurulu Kararı ile SASAY isimli yeni bir şirket kuruldu. Bilindiği üzere 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin ardından tüm il sınırları büyükşehir sınırlarına dahil edilmiş, hafriyat ile etkin mücadele konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin görev ve sorumlulukları da artmıştı.

Geçit Yok
Bu kapsamda İstanbul, Kocaeli ve Ankara gibi büyükşehirlerde sürdürülen sağlıklı rehabilite modeli Sakarya’da da hayata geçirilmiş oldu. Kurulan yeni şirket ile sağlıklı ve kontrollü hafriyat yönetimi açısından önemli bir eşik geçildi. Rehabilite ve dolgu alanlarının daha sağlıklı yönetilebilmesine imkan getirecek bu yeni uygulama ile halihazırda şehir dışından Sakarya’ya giremeyen hafriyat atıkları konusunda daha sağlıklı bir koruma öngörülüyor. Hafriyat, atık, çöp ve tehlikeli maddelerin şehre girişleri konusunda etkin bir mücadele ortaya koyan Büyükşehir, kurulan şirket ile şehir dışından hiçbir tehlikeli maddenin Sakarya’ya girmesine geçit vermeyecek.

Nisan Meclisi
Büyükşehir Meclisi’nde toplam 62 madde meclis üyelerinin oylarına sunuldu. İlk 33 madde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan; 34 ve 35. maddeler ise Hukuk ve Tarım Ortak Komisyonu’ndan geldiği şekilde oy birliği ile kabul edildi. MHP Grubu 11 ve 21. maddelere ret oyu verdi. MHP’li Meclis Üyesi Cengiz Şişman 20. maddeye kişisel olarak ret oyu kullandı. 36 ve 45. madde (45. madde dahil) arasındaki maddeler ve 59, 60 ve 61. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na oy birliği ile havale edildi. 46 ve 54. maddeler (54. madde dahil) arasındaki maddeler oy birliği ile kabul edildi. Meclis’te 55, 56 ve 57 maddeler kapsamında başkan vekili, encümen ve komisyon üyelerinin seçimi yapıldı. 62. madde kapsamında ise yıllık faaliyet raporu meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

Meclis Toplantısında yapılan seçimler sonrası oluşan yeni başkan vekilli, divan katibi, encümen ve komisyon üyeleri ise şu şekilde oluştu;

Başkan Vekilliği – Divan Kâtipliği:
Süleyman Dişli – Meclis 1. Başkan Vekili
Yusuf Alemdar – Meclis 2. Başkan Vekili
Esra Duman – Divan Katibi (asıl) – AK Parti
Fevzi Gürsoy – Divan Katibi (asıl) – AK Parti
Merve Hilal Coşar – Divan Katibi (vekil) – AK Parti
Yakup Ayar – Divan Katibi (vekil) – AK Parti

Encümen:
Samet Zurnacı – AK Parti
Fahri Kolsuz – AK Parti
Ferda Özten – AK Parti
M. Hilal Coşar – AK Parti
M. Nedim Alkan – AK Parti

İmar ve Bayındırlık Komisyonu:
Hasan Altuntaş – AK Parti
Ali Kasım Aksoy– AK Parti
Meryem Sağlam– AK Parti
Yakup Ayar– AK Parti
İsa Sezer – AK Parti
İdris Güner– AK Parti
Erkal Etçioğlu – MHP

Plan ve Bütçe Komisyonu:
İsmail Durmaz– AK Parti
Ahmet Safitürk– AK Parti
Cevdet Koç– AK Parti
Recep Boğaz– AK Parti
Rıdvan Elturan– AK Parti
Adem Kümbet– AK Parti
Murat Öz – MHP

Hukuk Komisyonu:
Ali Kasım Aksoy – AK Parti
Fevzi Gürsoy- AK Parti
Serdar Yener- AK Parti
Resul Namaz- AK Parti
Abdullah Özdemir- AK Parti
Raşit Eryılmaz- AK Parti
A. Ziya Akar MHP

Ulaşım Komisyonu:
Cemal Angın- AK Parti
Murat Özdemir- AK Parti
Abdurrahim Atmaca- AK Parti
Şenay Sakal- AK Parti
Aydın Sert- AK Parti
Osman Hira- AK Parti
Hüdaverdi Bahadır – MHP

Çevre Komisyonu:
Zeynep Öz – AK Parti
Mecit Kök- AK Parti
Enver Çelik- AK Parti
Yusuf Mut- AK Parti
Serkan Kayınoğlu- AK Parti
Sebati Koçsar – MHP

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu:
Osman Gür- AK Parti
Serkan Çarktan- AK Parti
Recep Yerlikaya- AK Parti
M. Turan İmamoğlu- AK Parti
Musa Bildik- AK Parti
Özcan Özen- AK Parti
Fatih Şentürk – MHP

Tarım Komisyonu:
Ferda Özten- AK Parti
Resul Namaz- AK Parti
Ahmet Safitürk- AK Parti
Çetin Sarı- AK Parti
Haluk Uğur Dağıstanlı- AK Parti
Mecit Kök- AK Parti
Hacı Rüstem Pirimoğlu- MHP