İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sakarya’daki Iraklı ve Suriyelilerin Gelecek Beklentileri araştırıldı

Sakarya Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Coğrafya Anabilim Dalı Yüksek lisans öğrencisi Volkan Yalçın Sakarya’daki Iraklı ve Suriyelilerin Göç Süreçleri, Bütünleşme ve Gelecek Beklentilerini araştırdı.

Volkan Yalçın’ın Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’nde yayınlanan ‘Sakarya’daki Iraklı ve Suriyelilerin Göç Süreçleri, Bütünleşme ve Gelecek Beklentileri’ makalesinde;

Iraklı ve Suriyeli sığınmacıların geleceğe ve Türkiye’deki kalıcı olmaya dönük beklentilerinin genel anlamda benzerlik gösterdiği, kendi ülkelerinde sorunların biteceğine karşı inançlarının düşük olmakla birlikte, bu sorunların son bulması durumunda da Türkiye’de kalmaya istekli oldukları tespit edilmiş.

İki grubun cevaplarında en yüksek benzerliğin, vatandaşlık hakkı verilmesine dair beklentilerinde olduğu görülmüş. Ancak bu konuda yerel halkın aynı tutum ve beklentiye sahip olmadığı yapılan diğer çalışmalarda görülmüş. Sığınmacılara vatandaşlık verme ve birlikte yaşama konusunda, yerli halkın olumsuz yaklaşımı bu konuda atılacak siyasi adımların ve alınacak kararların hassasiyetle ele alınması gerektiğini ortaya koymuş.

Sakarya’daki Iraklı ve Suriyeli sığınmacılar ekseninde ele alınan çalışmada, iki gurubun göçe iten nedenlerinin büyük oranda benzerlik gösterdiği, buna karşılık Iraklı sığınmacıların Türkiye’yi seçmelerinde coğrafi/kültürel/dini yakınlığın dışında Suriyeli sığınmacılardan farklı olarak Özgürlük ve Demokrasi arayışlarının da önemli bir yer tuttuğu saptanmış. Yine sığınmacılar arasında göçmen ağlarının geliştiği ve bu göçmen ağlarının menşei ülkelerden yeni göç hareketlerinde etkin olarak kullanılabileceği görülmüş.

Sakarya Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Coğrafya Anabilim Dalı Yüksek lisans öğrencisi Volkan Yalçın’ın ‘Sakarya’daki Iraklı ve Suriyelilerin Göç Süreçleri, Bütünleşme ve Gelecek Beklentileri’ makalesinin tamamını okumak için tıklayınız…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.