İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SAÜ’de Stant Gerginliği

Açıklanan yerleştirme sonuçlarının ardından 3 Ağustos itibari ile öğrenci kayıt işlemleri başladı.

Kayıtların ilk gününde ülkenin birçok yerinden SAÜ’yü kazanan öğrenciler aileleri ile yollara düştü. SAÜ’ye ulaşan çiçeği burnunda öğrenciler kayıt işlemlerinin ardından, yer arayışı telaşına girdi.

Kampüs yolu üzerinde bulunan özel yurtlar, önceki senelerde kampüs içerisindeki helikopter pistinde stantlarını konumlandırırken, bu sene beklenen olmadı. Sabahın erken saatlerinde stantlarını kurmaya başlayan yurt yöneticileri bir anda Sakarya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekiplerinin müdahalesi ile karşılaştılar.

Ne olduğu konusunda bir bilgi alamadan kampüs içerisinden dışarı çıkarılan yurt stant sorumluları rektörlüğe ve valiliğe tepki göstererek, böyle bir uygulamanın daha önceki yıllarda hiç yapılmadığını bu durumun sebebinin yetkililer tarafından açıklanmasını istediler.

Kaldırımı İşgal Ediyorsunuz!

Stantlarını sadece kampüs yolu üzerinde kendi yurt mülkiyetlerinin olduğu alanlardaki kaldırımlara konumlandıran yetkililer, bu seferde kaldırımı işgal ediyorsunuz sebebi ile zabıta tarafından uyarıldılar.

Tanıtım Broşürleri Ellerinde Kaldı

Kampüs içerisindeki stant gerginliğinin ardından özel yurtlar tarafından hazırlanan broşürleri dağıtan yetkililerde kampüs girişindeki güvenlik girişinden içeri alınmadı. Hiçbir şekilde yurt tanıtımı yapamayan özel yurtlar, mağduriyetlerini belirterek buna bir çözüm bulunmasını istedi.

Yeni Kayıt Yaptıran Öğrencilerde Zor Durumda

Yurt sorumlularının yanı sıra kayıt yaptıran öğrencilerde bu uygulama nedeni ile zor durumda kaldı. Kampüse gelen 1000 den fazla öğrenci yurt arayışlarında zor saatler yaşadı. Yurt stantlarının kampüs içerisinde olmayışı velileri ve öğrencileri yer edinmelerini olumsuz etkiledi. Kampüs yolunda bulunan özel yurtları tek tek gezmek zorunda olan öğrenciler ve veliler, bu durumun bir an önce düzeltilmesini istedi.

Stant Kurulmamasının Sebebi Terör İhbarları Mı?

Rektör Muzaffer Elmas ile görüşme talep eden Yurt Sahipleri, bu uygulamaya bir çözüm bulabilmek için yoğun bir arayışa girdiler.

Sebebi henüz bilinmeyen bu uygulamaya şehirde fazlalaşan bomba ihbarlarının neden olabileceği ise başta gelen iddialar arasında.

Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü’nün konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

Haber:Ebru Çiv