İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Soğuk’tan Özkoç’a yanıt ‘Babadan evlada malı helâldir’

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un , Ferizli Belediyesi’nin deprem konutlarını satarak Belediye borçlarını kapatmaya kalkıştığına ve böylece  suç işlediğine dair yaptığı açıklamalara Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk’tan yanıt geldi.

Başkan Soğuk, “Biz yasal olmayan bir iş yapmıyoruz. Suç da işlemiyoruz.  O yerler bize Özel İdare’den geçti. Belediye’nin malı.Babadan evlada malı helâldir” dedi.

“AÇIKLAMASINI OKUMADIM”

 CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un açıklamalarını okumadığını söyleyen Belediye Başkanı Soğuk, “Kendisiyle daha iki gün önce görüştüm. Yasal olmayan bir iş yapmadığımızı söyledim.  Bu yerlerin Belediyemize ait olduğunu ifade ettim ve yasaları uyguladığımı anlattım” şeklinde konuştu.

Soğuk gazeteci Hülya Sürücü’ye verdiği özel demecinde şunları söyledi:

“YASADIŞI İŞLERLE İŞİMİZ OLMAZ”

“Biz yasal iş yapıyoruz. Yasadışı işlerle işimiz olmaz. Bu konuda çok önceden bir video hazırladık ve o videoda gereken açıklamaları yaptık.

Hukuken bir değişiklik yok. Sözkonusu yerler bizim yerlerimiz…

“KİRA ALMAMIZ LAZIMDI”

Onlardan kira almamız lazımdı. Kira vermeden yıllarca oturdular. “Siz alın buraları” dedik, kimi aldı, kimi almadı. Kimi de mahkemeye gitti. Neticede herkesin huzurunda bir ihale yaptık. Yaptığımız ihale de yasal çerçevede oldu.

“HELÂL”

Bahsedilen yerler yasal olarak bizimdir. Büyükşehir yasası kapsamında Özel İdare’den Ferizli Belediyesi’ne geçmiştir. Dolayısıyla bizim malımızdır. Babadan evlada malı da helâldir.

“İHALE GELİRİYLE HİZMET YAPACAĞIZ”

Sayın Özkoç “İhale geliri ile ne yapılacak?” diye soruyor. Belli işlerimiz var, o parayı onlara harcayacağız. Yol yapıyoruz. Bazı yatırımların altına giriyoruz. Kısacası ihaleden elde edilecek geliri Belediye hizmetlerine kullanacağız.”

“HERKES HUKUKİ HAKKINI KULLANABİLİR”

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ‘un satışın iptaline yönelik yargıya gideceklerine dair açıklamasını da yorumlayan Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, “Herkes kendi hukuki hakkını kullanabilir” dedi.

“ONLAR DEPREMZEDE DEĞİL”

Bir dosya hazırladığını ve açıklamalarını içeren videoyu da ona eklediğini anlatan Ahmet Soğuk, o yerlerde oturanların depremzede olmadıklarını öne sürdü. Soğuk şöyle konuştu:

“Bahsedilen yerlerde oturanlardan bazıları en az 3 veya 4 bin lira maaş alıyor. Hem o yerlerde bedava oturuyor, hem de işyeri dahi açıyor.

Devlet onlara el uzattı. Bunların hiçbiri depremzede değiller. Evleri depremde yıkılmadı.

“17 SENE BEDAVA OTURDULAR”

Bunlar bir kuruş para vermeden bedava oturdular. 17 sene bedava orada kaldılar, üstelik depremzede olmadıkları halde. Oysa onlardan geçmişe dönük kira bile almamız gerekti.

Valilik “yeter artık” dedi ve onlara 2007’de yazı gönderdi.  “Çıkın” dedi. Hayret ediyorum mahkeme kararına rağmen halen o yerlerde nasıl oturuyorlar? Ben yasayı uygulamaya çalışıyorum, bunlar da çıkmak zorunda…”

“SİYASİ MALZEME YAPIYORLAR”

Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk meselenin siyasi malzeme yapıldığını öne sürerek “Bu meseleyi pişirip pişirip önümüze getiriyorlar. Siyasi malzeme yapıyorlar. Bugüne kadar nerdeydiler? Gelip de bir sorunumuzu mu dinlediler?” şeklinde konuştu.

(Haber: Hülya Sürücü-SAKARYA)