Vali Güzeloğlu ‘Mutlu olmak isteyenlerin beklentilerini karşılamak görevimiz’

Kocaeli Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Kuruluşlarına hizmet veren dernekler ile bir araya gelerek, bir toplantı gerçekleştirdi.

Valilik 100. Yıl Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU’nun yanısıra, Vali Yardımcısı Abdullah ETİL, ilçe kaymakamları, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir YÜMNÜ, kurum müdürleri, Kocaeli Huzurevi Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Başkanı Olcay ILICALI, Gölcük Huzurevi Destekleme ve Yaşatma Derneği Başkanı Saime TÜRKMEN, Dilovası Yaşlılarla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Meral ALTUNLU, Darıca Yaşlılarla Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kudret SEKBAN, Deniz Yıldızı Korunmaya Muhtaç Çocuklar Derneği Başkanı Kamber GÜLER, Saraylı Çocuk Yuvası Yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı Nazime GÜREL, 75. Yıl Cumhuriyet Yetiştirme Yurdu yardımlaşma Derneği Başkanı İbrahim SARI, Karamürsel Çocuk Sevenler Derneği Başkanı Nuran GENÇ BERK, Çayırova Sevgi Evleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Fikriye ÇELİK, Suadiye Sosyal Hizmetler Spor Kulübü Derneği Başkanı Dilek DİNÇOL, KEREM Derneği Başkanı Evnur SANDAL ve A.S.P. Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Cihat Kaplan katıldı.

Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU toplantıda yaptığı konuşmalarında; ‘Sosyal hizmetler ve sosyal devlet kavramı şüphesiz devletin en önemli ve öncelikli hizmet alanlarından ve sorumluluklarından biridir. İnsanına sosyal açıdan ihtiyaçlarını karşılamak, beklentilerini yerine getirmek, özellikle ve öncelikle darda, zorda, sıkıntıda himaye altın alınması noktasında insanlarına kucak açmak şüphesiz devletin en temel görevidir. Devletimizi tanımlarken, sosyal bir hukuk devleti derken aslında bunları kastediyoruz. Her ferdine ve her insanına ihtiyaç anında yardımcı ve yakın olduğunu hissettirmektir. Bunun için kurumlarımız ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza bağlı birimlerimiz hem örgütlenmenin, hem de içten bir gayretin şuanda temsilcisidir. Bu bağlamda değerlendirdiğimiz zaman özellikle yasal alt yapıda yapılan değişiklikler kurumsal kapasitesinin alt yapısının artışını gerçekleştiren çalışma ve çabalar gerçekten takdire şayandır. Tüm bunları daha anlamlı kılan, daha değerli kılanda özellikle sivil toplumun ve sivil topluma dayalı derneklerimizin bu çaba ve çalışmalarda bizlerle birlikte olmasıdır. Bu meseledeki sorumluluklarımızı yerine getirirken bizim yakınımızda ve yanı başımızda olmasıdır. İçtenlikleriyle, gayretleriyle maddi ama en önemlisi manevi destekleriyle bu meselede sorumluluk almak. Çünkü biz bir bütünüz. Devlet ve millet olarak aynı heyecanı, aynı çaba ve hedefleri paylaşan bir büyük aileyiz. Bu büyük ailenin içerisinde en büyüğünden en küçüğüne kadar bize emanet edilen, bu anlamda bize sorumluluğu tebliğ edilen ve bizimle birlikte hayata tutunmak, mutlu olmak hayatla ilgili beklentilerini karşılamak isteyen her bireye bu desteği, güveni ve katkıyı vermek ortak sorumluluğumuz ve görevimizdir.

“İNSANIN MUTLULUĞU; FİZİKSEL ALANLARIN, BİNALARIN VE İMKANLARIN SONUCUNDA DEĞİLDİR”

Kocaelimizde göreve başladıktan sonra en önemli öncelikli sorumlu alanlarımızdan birisi olan her ilde yaptığımız gibi sosyal hizmetler kurumlarımızdaki durumu yerinde görmek, bu kurumlarda verilen hizmeti yerinde ve veren arkadaşlarımız ile hizmeti alan vatandaşlarımızın hepsini ziyaret etmek ve şartlarını yerinde değerlendirmek amaçlı bugüne kadar ziyaretlerimiz oldu. Ben ve eşim, ilgili Vali Yardımcısı arkadaşımız, İl Müdürümüz, ilçelerde Kaymakam arkadaşlarımız, kurum müdürlerimiz ve belediye başkanlarımızla hep birlikte bu kuruluşlarımıza misafir olduk. Bütün kurumlarımızda her bir kurumun fiziksel yerleşimini, orada verilen hizmet kalitesini ve kapasitesini, yapılan çalışmaları ve düşünülen projeleri ile buna bağlı değerlendirmeleri yerinde gördük. Memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki; öncelikle bu kurumlarımızdaki bulunan, devletimize emanet olunan en büyüğümüzden en küçüğüne kadar bütün bireylerimizin mutlu olduklarını, hayata tutunduklarını, hayatla ilgili beklentilerinin karşılandığını görmek ve çok başarılı bir çizginin, karşılıklı sevginin tesis edildiğini görmekten büyük mutluluk duydum. Şüphesiz bu bir özverinin, emeğin, gayretin ve inancın ürünüdür. Bu noktadaki gayretlerinden ötürü ilçe kaymakamı arkadaşlarıma, kurum müdürlerimize, çalışanlarına, ilçe belediye başkanlarına ve hizmet alımı yoluyla bizimle birlikte çalışan personel dahil olmak üzere bütün kadroya teşekkür ediyorum. Çünkü insanın mutluluğu fiziksel alanların, binaların ve imkanların sonucunda değildir. İnsanın mutluluğu bazen küçük bir gülümsemenin, bazen sıcak bir ilginin, bazen içten bir selamın sonucudur. Bu dokunuş ve yaklaşımları eksik yaptığımızda ne yaparsanız yapın mutlu etmeniz mümkün değildir.

“MUTLU İNSANLARIN VE MUTLU OLMAK İSTEYENLERİN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMAK GÖREVİMİZDİR.”

Bizimde bütün çalışmamız, çabamız ve heyecanımız insanlarımızın ve özellikle bu kuruluşlarımızdakilerin mutluluğudur. Mutlu insanların ve mutlu olmak isteyenlerin beklentilerini karşılamak görevimizdir. Bu noktada örnek bir işbirliğinin altını çizerek, bugün davet ettiğimiz bütün dernek yetkililerimize teşekkür ederek, bizim bu heyecan ve çabamızın içerisine onlarında katıldığını vurgulamak isterim. Şüphesiz birleri çoğaltmak, binlere doğru yol almak, mutlulukları artırmak bu işbirlikleri ile olur. Kendileri ile kurum müdürlerimizin, birimlerimizin ilgisi zaten zorunludur. Ama buna bağlı olmadan bir gönüllülük ilişkisinin tesis edilmesi, kapıların çalınıp selam verilmesi ve onlara arkadaşlık, yoldaşlık edilmesi, onların yalnızlığının giderilmesi, çocuklarımıza annelik, babalık, abilik yapılması, başlarının okşanmasıdır asıl olan. İnsanı mutlu edende bunlardır, gönülden gönüle akan sevgi bağlarıdır.

Bugün bu toplantıda tüm bu inceleme ve değerlendirmelerimin sonucunda bizimle birlikte olan ve iyiki de olan dernek yetkililerine öncelikle teşekkür ediyorum. Bugünkü toplantımızda ilçe kaymakamlarımız ve kurum müdürlerimizle birlikte sizleri bir genel değerlendirme ve sizlerin bizlere iletecekleriniz varsa onları da almak istiyoruz. Daha iyiye nasıl yol alırız, daha ötesini nasıl sağlarız ve daha iyisine nasıl ulaşırız bunları konuşmak istiyoruz. Çünkü iyinin hep daha iyisi vardır ve buda bizim için amaçtır. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğu, iki günü bir olanın ziyanda olduğu inancı ve anlayışıyla baktığımız zaman bugünden daha iyiye nasıl yol alabileceğimizi konuşmak zorundayız. Bizim sizleri ziyaretimizde aldığımız notlar, başlayan çalışmalar var. İfade etmek gerekiyor ki; bazen çok küçük dokunuşlarla çok büyük kazançlar var. Yıllardır bekleyen ama neden beklediği anlaşılamayan ve ufak dokunuşlarla kazanç üretilebilen ve sonucu çok büyük katkı sağlayan kararlar var. Sosyal Hizmetler o kadar geniş bir alandır ki ne yaparsanız o kadar fayda sağlarsınız. Yapacak o kadar çok işi geride bıraktığınızı sanırken daha kendinizi düzde bulursunuz. Çünkü konunuz insan, işiniz insan ve gücünüz insandır. Kocaeli özelindeki bu işbirliğini daha öteye taşımak, daha fazlasını sağlamak ve daha büyük sosyal ve toplumsal mutluluklarda buluşmak bizim önceliğimizdir. Bugün kapasitelerimizi değerlendireceğiz. Buna bağlı sizlerin tekliflerini değerlendirecek, mevcut kapasitelerimiz içerisindeki iyileştirme önerilerini, devam eden projelerimizi, sizlerin yaptığı çalışmaları sizlerden dinleme şansı elde edeceğiz.” dedi.