Veri Politikası

 • DOLAR
  5,7477
  %0,51
 • EURO
  6,3537
  %0,54
 • ALTIN
  280,36
  %1,73
 • BIST
  100.237
  %-0,10
Yıldız ‘Ahırları Hitlerin gaz odalarına çevirmeyin’

Yıldız ‘Ahırları Hitlerin gaz odalarına çevirmeyin’

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kış mevsiminde büyükbaş üreticilerini uyardı; ‘ahır işletmeleri yanlış uygulamadan dolayı hayvan kayıpları vererek bedel öderler’ Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız yaptığı açıklamada ‘Kış mevsimi soğukluğunu bütün canlılara iyiden iyiye hissettirdi. Büyükbaş üreticilerimiz ise ahır işletmelerindeki sığırlar üşür diye en küçük deliği buldukları ne varsa […]

Booking.com

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kış mevsiminde büyükbaş üreticilerini uyardı; ‘ahır işletmeleri yanlış uygulamadan dolayı hayvan kayıpları vererek bedel öderler’

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız yaptığı açıklamada ‘Kış mevsimi soğukluğunu bütün canlılara iyiden iyiye hissettirdi. Büyükbaş üreticilerimiz ise ahır işletmelerindeki sığırlar üşür diye en küçük deliği buldukları ne varsa naylon vb. caizse tıkıyorlar. İşletmedeki bulunan hayvanların dışkısından , idrarından çıkan amonyak,metan gazları,sığırların solunum sistemini öncelikle etkileyerek et,süt yönlü verim kaybına yol açmaktadır.Üreticilerimiz hayvanların her türlü bakımını yaptıkları halde maddi anlamda hiçbir kazanç elde edememektedirler.Tüm emekleri ,ürettikleri ya da parayla satın aldıkları yem,ot,saman,silaj v.b. boşuna harcanmış olur.Bununla kalmaz ağır solunum sistemi hastalıklarına bağlı hayvan kayıplarına yol açabilir.

Sığırla fizyolojik olarak -10 dereceden sonra üşürler .Başka bir deyimle verim kaybına uğrarlar.Bu bilgi üreticilerimiz için son derece önemlidir.

Son günlerde ilimizde birkaç mihrakta ortaya çıkan şap hastalığın da , yukarda belirttiğim gibi her tarafını kapatıp işletmeyi kapalı hava almayan bir poşete çevirirsek, hastalığı çok ağır geçirirler. Ahır işletmeleri yanlış uygulamadan dolayı hayvan kayıpları vererek bedel öderler.

Sığır işletmeleri eğer kapalı ahır işletmeleri şeklinde iseler,çatı kısmında yeterli havalandırma alanları bırakılmalıdır.İşletmeye girdiğiniz zaman ,ortamdaki hava sizi rahatsız etmemelidir. Camlar ,kapılar karşılıklı ceryan yapacak şekilde olmamalıdır. Açık besi işletmelerinde üç tarafı kapalı ,düzenli esen rüzgarın ters istikametinde açık alanlar olmalıdır’ dedi.

Booking.com
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Booking.com