İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ziraatçi başkanla Sakarya üretiyor Türkiye kazanıyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, topraksız tarım tekniği ve jeotermal ısıtmalı seracılık üretiminde bir devrim gerçekleştiriyor. Başkanı Ekrem Yüce’nin Türkiye’ye örnek projesi olan Seracılık Mükemmeliyet Merkezi, 2023’ün 5 aylık hasat döneminde (Mayıs ve Eylül arası) 500 ton domatesle rekor bir üretime imza attı. 8 farklı çeşitte, üst düzey kaliteli bu domatesler Sakarya’dan Türkiye’nin dört bir yanına ulaşıyor. Yüce, “Sakarya tarımda artık bir dünya markası. Üretmeye, kazanmaya ve Türkiye’ye kazandırmaya devam ediyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınma ve çevresel sürdürülebilirlik konularında Türkiye’ye ve hatta dünyaya örnek projeler ortaya koyuyor. Sakarya, yüksek ziraat mühendisi olan Başkan Ekrem Yüce öncülüğünde üretiyor, kazanıyor ve kazandırıyor. Bu projelerin en önemli örneklerinden bir tanesi ise Akyazı’da hayata geçirilen Seracılık Mükemmeliyet Merkezî oldu.

8 çeşit domates

Bu proje tarım sektöründe Sakarya’nın parlayan bir yıldız olarak yükseliyor. Akyazı Kuzuluk’ta hayata geçirilen merkez, 25 dönüm kapalı alan üzerinde jeotermal ısıtmalı seracılıkla yıl boyu bir tarım fabrikası gibi üretim yapıyor. Merkez içinde yıl boyunca 8 çeşit domates yetiştiriliyor.

5 ayda 500 ton domates

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 2023’teki 5 aylık hasat döneminde (Mayıs ve Eylül arası) 500 ton domatesi üretimiyle rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Ayrıca, 2023 Ocak ayında dikimi gerçekleştirilen fide sayısının 65 binden 90 bine çıktığını ifade eden Yüce, “Hasada başladığımız Mayıs’tan bu yana 500 tonu aştı. 11 ay önce dikilen aynı fidenin hasat süreci devam ediyor ve üretimimiz daha da artacak” dedi.

“Sakarya’yı dünya tanıyor”

Başkan Yüce, dünyanın dört bir yanından misafir ağırladıklarını ve projelerin örnek olduğunu ifade ederek, “Kısa sürede tarımda dünyanın tanıdığı bir kent halinde geldik. Çeşitli ülkelerden, dünya şehirlerinden sadece projelerimizden ilham almaya gelen heyetler var. Bu yüzden Tarım Şehri Sakarya sloganımız artık çok belirgin hamdolsun. Bu zengin toprakları memleket için katma değere dönüştürmek en öncelikli hedefimizdir. Allah’ın hediyesi olan tabiat cenneti Sakarya’mızı meyve, sebze ve tüm tarım ürünlerinin markalaştığı bir üretim üssü yapmak istiyoruz. Üretmeye, kazanmaya ve Türkiye’ye kazandırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Yüce, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde gerçekleştirilen üretimin çevreci bir yaklaşımla yapıldığını vurgulayarak, bu projenin Türkiye’nin tarımsal kalkınmasına güçlü bir katkı sunduğunu ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın