SON DAKİKA

4.5G ile Beraber İnternet’e Erişim Süresi Kısalacak

Bu haber 04 Nisan 2016 - 22:14 'de eklendi ve 290 kez görüntülendi.

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Kavak, Radyo K.İ. Muhabiri Ahmet Esat Öztürk’e Türkiye’deki GSM operatörlerinin 4.5G sistemine geçişini değerlendirerek, 4.5G sistemi hakkında bilgiler verdi.

Ahmet Esat Öztürk Radyo K.İ. – KOCAELİ Kavak konuşmasına 4.5G sisteminin tanımını yaparak başlarken, “Ülkemizde 4.5G’ye geçiş süreci başlamıştır. Dünya üzerindeki bu kablosuz iletişim teknolojilerinin gelişimine baktığımızda 4.5G olarak adlandırılan aslında Long-Term Evolution (LTE) standartları yani 3G’nin gelişimi olan standartlar. LTE Release 10 ve ötesi olan standartları biz ülkemizde 4.5G olarak adlandırdık. Dünyada baktığımızda LTE Release 10, 4G olarak adlandırılmaktadır. Biz bunun biraz daha ötesinde olan Release 11’i hedeflemiş durumdayız” dedi.

Kablosuz mobil iletişim teknolojilerinin geçmişi hakkında bilgiler veren Kavak, “Kablosuz mobil iletişim teknolojilerine baktığımızda 1G, 2G, 3G, 4G hatta 5G gibi farklı jenerasyon teknolojileri olarak adlandırılıyor. 1G teknolojisi analog bir teknolojiydi ve sadece M standardı dediğimiz Amerika’da, Japonya’da ilk gerçekleştirmeleri yapılan bir standarttı. Daha sonra 90’lı yılların başında ise 2G teknolojisi geliştirildi. Avrupa’daki en yaygın olanı GSM teknolojisi, Türkiye’de de GSM’i kullanıyoruz. 2G ile birlikte sayısal teknolojilere geçiş sağlandı. 2000’li yılların başında ise 3G teknolojisi, yani WCDAM teknolojisine dayalı 3G teknolojisinde ise dünyadaki tüm standartların bir araya getirilmesi, bir telefonla dünya üzerinde nerede olursak olalım sürekli bir kapsama alanında olunması amaçlanıyordu. Ama bu başarılamadı. 3G standardını geliştiren 3G Partnership Project (3GPP) grubu 3G’nin daha ileri versiyonlarını geliştirdi. Ben kendim de 2000’lı yılların başında Amerika’da 3G baz istasyonlarının tasarımıyla ilgilendim. 3G ile dünyada tek bir standardın getirilmesi, sayısala geçiş, servis kalitesinin arttırılması ve kullanıcılar açısından veri iletim hızının arttırılması gibi birçok faktör tam olarak sağlanamadı. 2005’ten itibaren de değişik Release’ler altında Long-Term Evolution dediğimiz LTE standardının varyasyonları geliştirilmeye başlandı. 4G olarak adlandırdığımız standart ise LTE Release 10, LTE Advanced olarak adlandırılıyor. Ülkemizdeki daha ileri teknolojilere yönelim ile biz bir adım daha öne götürmeyi hedefledik. Gerek araştırmalar bazında gerekse operatörlerin bu işe gönüllü olmalarıyla LTE Release 11 veya 12 gibi standartların ülkemize kazandırılması hedeflendi” ifadelerini kullandı.

4,5G sisteminin avantajlarından söz eden Kavak, bu sistemin internet erişim hızını kısaltacağını belirtti. Kavak, ayrıca geniş bant teknolojiyle internet üzerinden her türlü ses, veri ve görüntü iletişiminin kesintisiz bir şekilde yapılabileceğini söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.