Veri Politikası

 • DOLAR
  5,6913
  % 0,59
 • EURO
  6,3238
  % 0,90
 • ALTIN
  272,3742
  % -0,13
 • BIST
  103.072
  % 0,61
KOÜ’de İzmit milletvekilleri ve özellikleri konuşuldu

KOÜ’de İzmit milletvekilleri ve özellikleri konuşuldu

Kocaeli Üniversitesi Kültür Evi’nde Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esma Torun Çelik tarafından “İzmit Milletvekilleri” adlı bir konferans gerçekleştirildi.  İlk olarak Osmanlı İmparatorluğu Mebusan Meclisi’ni anlatarak sözlerine başlayan Doç. Dr. Çelik, işgal dönemi sonrası kurulan TBMM’de yer alan İzmit milletvekillerini ve özelliklerini anlattı. Tanzimat Fermanı’nın ilanı ile birlikte Osmanlı’da yeni bir […]

Booking.com

Kocaeli Üniversitesi Kültür Evi’nde Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esma Torun Çelik tarafından “İzmit Milletvekilleri” adlı bir konferans gerçekleştirildi. 

İlk olarak Osmanlı İmparatorluğu Mebusan Meclisi’ni anlatarak sözlerine başlayan Doç. Dr. Çelik, işgal dönemi sonrası kurulan TBMM’de yer alan İzmit milletvekillerini ve özelliklerini anlattı.

Tanzimat Fermanı’nın ilanı ile birlikte Osmanlı’da yeni bir hukuksal sürecin başladığını, Meşrutiyetin ilanıyla da Türk parlamento tarihinin ilk deneyiminin yaşandığını belirten Doç. Dr. Çelik, “23 Aralık 1876’da ilan edilen Kanun-ı Esasi ile Osmanlı Parlamentosu’nun oluşturulması için çalışmalara girişilmiştir” dedi. 1876 yılında İzmit’in henüz bağımsız bir sancak olmaması sebebiyle ilk Mebusan Meclisi’ne mebus yollamadığını ancak daha sonra bağımsız bir sancak olan İzmit’in 1908 seçimlerinde 3 mebus gönderdiğini söyledi. Doç. Dr. Çelik, bu isimlerin Anastas Efendi, Ahmet Müfis Bey ve Portakal Hafız Rüştü Bey olduğunu aktardı.

1. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı’nın işgali ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılması ile birlikte ilk dönem TBMM’de İzmit’ten 6 ismin yer aldığını söyleyen Doç. Dr. Çelik, “Fuat Carım, Hafız Abdullah Tezemir, Halil İbrahim Gürsoy, Hamdi Namık Gör, Hüseyin Sırrı Bellioğlu ve Tahir Barlas Cumhuriyet tarihinin ilk milletvekilleri olarak öne çıkıyor. Bunlar aynı zamanda milli mücadeleye de katılan isimlerdendir” ifadesinde bulundu.

İlk dönem TBMM’nin işgal güçlerinden ülkeyi kurtarmak öncelikli hedefi olduğu için bölgeye yönelik çok fazla çalışmanın olmadığını söyleyen Doç. Dr. Çelik, “II. dönem TBMM ile birlikte gerek devletin kurulmasında gerekse bölgesel sorunlara yönelik İzmit milletvekilleri çalışmalar yapmıştır” dedi. II. dönem TBMM’de Ahmet Şükrü Bey, İbrahim Süreyya Yiğit, İbrahim Tolon, Mustafa Bey, Saffet Arıkan ve Mehmet Ragıp Akça’nın yer aldığını belirten Doç. Dr. Çelik, günümüze kadar TBMM’de yer alan isimlerle ilgili bilgiler verdi. Dönem dönem bölgede milletvekili sayılarının azaldığını, son dönemde ise 11 milletvekilinin ilimizden çıktığını söyleyen Doç. Dr. Çelik, “Bölgeden günümüze kadar pek çok bakan çıkmış olsa da, 1 kez başbakan çıkmıştır. O isim de Nihat Erim’dir” diyerek sözlerini noktaladı.

Konferans Doç. Dr. Çelik’in katılımcılarının sorularını yanıtlaması ile son buldu.

Booking.com
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?